„Foglalkoztam a Spar kérdéskörével. Korábban már elmondtam: elítélem a vállalat kijelentéseit, amik következményekkel fognak járni” – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. - „Múlt héten behívtam a Spar vezetőjét, és elmondtam neki, hogy minden kijelentésnek következménye van, és haladéktalanul támassza alá, amit mondott. Kikérjük magunknak ezt a hangnemet. Fáradjanak ide, és mondják el, mire alapozzák ezeket a kijelentéseket, amiknek következményei lesznek.”
Konkrét következményt nem említett a miniszter, azonban elmondása szerint „önmagában következménye van annak, hogy nagy veszteséggel működnek” - közölte a Telex.
A botrány azután pattant ki, hogy Hans Reisch, a Spar anyavállalatának vezérigazgatója egy osztrák lapnak adott interjúban azt mondta, hogy a magyar kormány azt sugallta nekik, ha az állam részesedést szerezne a cégben, könnyebb lenne a helyzetük. Reisch hozzátette, hogy a Spar veszteségesen működik Magyarországon az árplafon és a különadó miatt, de nem akarnak kivonulni a piacról. „Több mint 600 üzletünk van Magyarországon, és mi vagyunk a második legnagyobb élelmiszer-kiskereskedő. Külső tényezők azonban lehetetlenné teszik, hogy nyereségesen működjünk Magyarországon. Egyrészt ott van az alapvető élelmiszerekre kivetett árplafon és a szupermarket-üzemeltetőkre kivetett különadó, ami a nettó árbevétel 4,1 százaléka. Ez összesen mintegy 120 millió euróba került nekünk. Ez gazdaságilag nem életképes” – mondta Reisch az interjúban.
Nagy Márton miniszter elítélte a Spar kijelentéseit, és hangsúlyozta, hogy a kiskereskedelmi különadót az Európai Unió bírósága is jogszerűnek minősítette. A minisztérium szerint a Spar veszteséges gazdasági helyzete nem a kormány intézkedéseinek köszönhető, hanem a cég hatékonyságának hiányával magyarázható.
Múlt hét végén Lázár János építési és közlekedési miniszter is üzent a Sparnak: „Most, hogy az osztrák fűszeres-közértes, a Spar így viselkedett, felvetettem a kormányban, hogy ne tűrjük tovább a hazudozást, alaptalan állításokat tőlük, s inkább vegyük meg őket szőröstül-bőröstül.” Nagy Márton szerint a felvásárlásról még nem született döntés a kormányzatban.