A bizottság már 2020-ban tervezte a kozmetikai termékekre vonatkozó szabályozás (Cosmetics Product Regulation – CPR) felülvizsgálatát, amely a vegyi anyagok fenntarthatósági stratégiájának része - közölte a Greendex. A cél az, hogy a legveszélyesebb vegyi anyagok ne legyenek jelen a fogyasztói termékekben, és általánosságban biztosítsák a toxikus anyagoktól mentes környezetet.
A CPR felülvizsgálatát, akárcsak a REACH-rendelet esetében, elhalasztották. Emiatt a bizottság kénytelen technikai megoldásokat és kevésbé szigorú iránymutatásokat alkalmazni a szabályozásban. Az egyik célkitűzés az volt, hogy lehetővé tegyék a rákkeltő, mutagén és egyéb káros vegyi anyagok betiltását a kozmetikumokban. Ezt a célt a meglévő jogkörök kihasználásával próbálják elérni, és már értesítették a Kereskedelmi Világszervezetet a tervezett lépésekről.
Kivételes esetek
A fenntarthatósági stratégia részeként bizonyos esetekben engedélyeznék a káros anyagok használatát, amennyiben azok nélkülözhetetlenek például egészségügyi vagy biztonsági okokból, és nincs elérhető alternatíva. Az Európai Bizottság áprilisban elfogadta az alapvető felhasználásra vonatkozó irányelveket, ám ezek jelenleg nem kötelező érvényűek.
Kozmetikai iparági aggodalmak
A Cosmetics Europe, a kozmetikai ipar európai képviseleti szervezete, aggodalmát fejezte ki a vegyi anyagok kivonásával járó költségek és a versenyképességre gyakorolt hatások miatt. John Chave, a szervezet vezérigazgatója szerint már most is egy szigorú tudományos rendszer biztosítja az összetevők értékelését, és az iparágon belül nincs jelentős igény a változtatásokra.
Állatkísérletek alkalmazása
Egy másik fenntarthatósági kihívás az állatkísérletek megszüntetése. Annak ellenére, hogy 2013 óta tilos az állatkísérletek végzése kozmetikai célokra az EU-ban, egy 2023-as ítélet szerint a REACH szabályozás prioritást élvez, így bizonyos esetekben szükség lehet állatkísérletekre. Az Európai Bizottság elkötelezte magát az állatkísérletek fokozatos felszámolása mellett, ami a fenntarthatósági szabályozások további szigorítását is jelenti.