Ausztria harmadszor is megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált, ezúttal Johannes Pietsch (JJ) „Wasted Love” című operettballadájával. Az előadó nem csupán győzelméről vált ismertté: felszólította a versenyt szervező EBU-t, hogy a gázai háború miatt Izraelt zárják ki a jövő évi dalversenyből - jelentette az Index.
„Nagyon kiábrándító, hogy Izrael továbbra is részt vesz a versenyben. Szeretném, ha a jövő évi Eurovíziót Izrael nélkül rendeznék meg Bécsben”
– fogalmazott a friss győztes, JJ.
A The Guardian beszámolója szerint a döntőt politikai feszültségek kísérték, főként Izrael részvétele miatt, amelyet sokan kritizáltak „a pusztító gázai háború ellenére”. Svájcban palesztinbarát tüntetők demonstráltak a dalverseny idején, különösen az izraeli énekes fellépése alatt, amikor palesztin zászlókat lengettek és kifütyülték a produkciót.
Yuval Raphael, az izraeli induló, aki a Hamász október 7-i támadásának túlélője, a „New Day Will Rise” című dalával a második helyen végzett. Ez további vitákat váltott ki, főként a közönségszavazás átláthatóságával kapcsolatban.
JJ nagyobb átláthatóságot követelt a közönségszavazással kapcsolatban – különösen a második helyezett izraeli produkció kapcsán.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök is megszólalt, támogatva az Izrael kizárására irányuló kezdeményezést. Kiemelte:
„Szolidaritásomat fejezem ki Palesztina népével, amely a háború és a bombázások igazságtalanságát éli meg.”
Bár az Eurovízió hivatalosan politikamentes rendezvénynek számít, Izrael részvétele politikai vitákat generált, a fesztivált megelőző napokban és a döntő során is.
Ez volt Ausztria harmadik győzelme a dalfesztivál történetében, korábban 1966-ban (Udo Jürgens – „Merci Cherie”) és 2014-ben (Conchita Wurst – „Rise Like a Phoenix”) hozták el a trófeát.
A győztes JJ így foglalta össze dala üzenetét:
„A dal elég szomorú, de aztán ott van benne a remény, hogy mindig van fény az alagút végén... A remény hal meg utoljára.”