Harminc évvel a Pekingi Nyilatkozat megszületése után még mindig 122 millió lány nem járhat iskolába – derül ki az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) legfrissebb jelentéséből, amelyet a nőnap alkalmából tettek közzé.
1995-ben a Nők Világkonferenciáján több mint 30 ezer nő gyűlt össze, hogy kinyilvánítsák: a nők és lányok jogai egyenrangúak a férfiakéval. A rendezvényen 189 ország vállalt kötelezettséget, hogy minden szinten biztosítja a lányok és serdülőkorú fiatal nők védelmét.
Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója szerint a lányok kulcsszerepet játszhatnak a világ fejlődésében, ha lehetőséget kapnak. „A lányok óriási változást hozhatnak a világban. Ha megfelelő támogatást kapnak, hozzájárulhatnak a fenntartható fejlődési célok eléréséhez és egy jobb világ építéséhez.”
Az UNICEF, a Plan International és a UN Women által közösen kiadott jelentés átfogó képet ad arról, hogy a lányok helyzete hogyan alakult az elmúlt három évtizedben. Az oktatás, az egészségügyi ellátás, az erőszak elleni védelem és a digitális hozzáférés szempontjából is vizsgálták a változásokat.
Oktatás
Az elmúlt húsz évben 39 százalékkal csökkent azoknak a lányoknak a száma, akik nem járhatnak iskolába, de még mindig 122 millióan kimaradnak az oktatásból.
A legnagyobb probléma a fejlődő országokban tapasztalható. Dél-Ázsiában a 15-19 éves lányok háromszor nagyobb eséllyel maradnak ki az oktatásból, mint a fiúk. A vidéken élő, szegény családokból származó lányok számára még ennél is rosszabb a helyzet.
Bár az írástudatlan lányok száma 30 év alatt a felére csökkent, még mindig 50 millió lány nem tud elolvasni vagy leírni egy egyszerű mondatot.
A szegény országokban élő serdülő lányok 90 százaléka nem fér hozzá az internethez, míg a fiúk kétszer akkora eséllyel használhatnak digitális eszközöket.
Erőszak és káros társadalmi szokások
A jelentés nemcsak az oktatásbeli lemaradásokra hívja fel a figyelmet, hanem az erőszak és a káros társadalmi szokások továbbélésére is.
A házasságban vagy párkapcsolatban élő serdülő lányok negyede már tapasztalt bántalmazást, és 50 millió lányt ért már szexuális erőszak.
A világ fiataljainak több mint egyharmada úgy véli, hogy egy házastársi kapcsolatban a férj bizonyos esetekben jogosan megütheti a feleségét.
A női nemi szervek megcsonkítása is még mindig komoly probléma: bár egyes országokban, például Burkina Fasóban és Libériában az esetek száma az elmúlt 30 évben a felére csökkent, a jelenlegi ütem 27-szer gyorsabb kellene legyen ahhoz, hogy 2030-ra teljesen megszűnjön ez a gyakorlat.
A gyermekházasságok aránya ugyan csökkent, de még mindig minden ötödik lányt férjhez adnak, mielőtt betöltené a 18. életévét.
Dél-Ázsiában jelentős javulás történt ezen a téren, Latin-Amerikában és a Karib-térségben viszont nem tapasztalható előrelépés.
Serdülőkori szülések
A kutatás rámutatott arra is, hogy a serdülőkori szülések száma ugyan csökkent, de még mindig évente közel 12 millió 15-19 éves lány válik anyává.
Különösen aggasztó, hogy a 10-14 éves kiskorú anyák száma is meghaladja a 325 ezret, holott ebben a korcsoportban a terhesség komoly egészségügyi kockázatokat jelent.
A szülés és a terhesség szövődményei miatt minden 23. serdülő lány életét veszti.
Alultápláltság
Bár az elmúlt 30 évben a fiatal lányok alultápláltságának aránya 10 százalékról 8 százalékra csökkent, a jelentés kiemeli, hogy a javulás üteme nem elég gyors, és sok lány még mindig nem fér hozzá alapvető egészségügyi ellátáshoz.
UNICEF javaslata
Az UNICEF szerint a világ vezetőinek többet kellene tenniük a lányok jogainak érvényesítéséért és a lehetőségeik megteremtéséért.
A szervezet egyik fő javaslata, hogy a lányokat aktívan be kell vonni a döntéshozatalba, hogy saját maguk formálhassák a jövőjüket.
Emellett célzott programokra van szükség az oktatás és a digitális készségek fejlesztésére, valamint a legnagyobb veszélyben lévő lányok támogatására.
A jelentés végül arra is felhívja a figyelmet, hogy az UNICEF-en keresztül bárki hozzájárulhat a lányok és nők helyzetének javításához, támogatva ezzel azokat a programokat, amelyek a világ legkiszolgáltatottabb fiataljainak nyújtanak segítséget.