A legismertebb időjóslás szerint, ha a medve meglátja az árnyékát, visszabújik, mert hosszú télre számíthatunk. Ha viszont borult idő fogadja, kint marad, jelezve, hogy közeleg a tavasz - írta a Magyar Nemzet.
A Szegedi Vadaspark hagyományos medvelesén idén is figyelemmel kísérték Mici és Ursula, a két nőstény medve viselkedését. Bár a nap időnként előbukkant a felhők mögül, a medvék nem ijedtek meg árnyékuktól, hanem jóízűen elfogyasztották a számukra kirakott gyümölcsöket és lekváros kenyeret. Az állatgondozók még egy „TÉL” feliratot is kiraktak gyümölcsökből, amit a medvék gyorsan eltüntettek – ezzel talán szimbolikusan is a tél végét jelezve.
Az időjárás jóslása medvék segítségével nemcsak Magyarországon, hanem Németországban, Svájcban, Hollandiában is ismert hagyomány. Az amerikai mormotanap (Groundhog Day) is ebből alakult ki, amelyet eredetileg a holland telepesek honosítottak meg az Újvilágban. Az Egyesült Államokban azonban nem a medve, hanem a mormota vált időjósló állattá.
Fontos megjegyezni, hogy a barna medvék a természetben nem alszanak valódi téli álmot, csupán hosszabb-rövidebb pihenőszakaszokat tartanak. Hidegebb időszakokban anyagcseréjük lelassul, de enyhébb napokon előbújnak és táplálkoznak. Ennek köszönhetően alakulhatott ki a medvékhez kötődő népi időjóslás.
A Szegedi Vadaspark medvéi alapján tehát úgy tűnik, hogy a tél lassan a végéhez közeledik. Hogy mennyire lesz pontos a jóslat, azt az elkövetkező hetek időjárása dönti el.