Minden évben január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját, amelynek központi jelentősége Kölcsey Ferenc Himnuszának kéziratához kötődik. 1823-ban ezen a napon tisztázta le és látta el dátummal a Himnusz szövegét, ezzel megalapozva nemzeti himnuszunk történetét - számolt be róla a Greendex.
Az ünnep születése
A magyar kultúra napjának gondolatát Fasang Árpád zongoraművész vetette fel 1985-ben. Fasang szerint:
„Ez a nap annak tudatosítására is alkalmas, hogy az ezeréves örökségből meríthetünk, és van mire büszkének lennünk, hiszen ez a nemzet sokat adott Európa, a világ kultúrájának. Ez az örökség tartást ad, ezzel gazdálkodni lehet, valamint segíthet a mai gondok megoldásában is.”
Az ünnepet 1989-ben rendezték meg először, miután a Hazafias Népfront Országos Tanácsa 1988 decemberében felhívást tett közzé a megemlékezések megszervezésére. 2022 decembere óta a magyar kultúra napja hivatalos állami emléknap.
Díjak és események a kultúra ünnepén
Az emléknaphoz számos esemény és elismerés kapcsolódik. Ezen a napon adják át a magyar kultúra, valamint az oktatás és pedagógia területén nyújtott kiemelkedő teljesítményekért járó díjakat is.
A nap kiemelt eseménye, hogy Szatmárcsekén Kölcsey Ferenc sírjánál koszorúzással emlékeznek a Himnusz költőjére.
A magyar kultúra napja lehetőséget ad arra, hogy nemzeti hagyományainkra, értékeinkre és közös múltunkra irányítsuk a figyelmet. Egyben alkalom arra is, hogy elismerjük mindazokat, akik a magyar kulturális örökséget őrzik és gazdagítják.