412.83 Ft

391.61 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Kultúra

A Black Friday sötét története

10perc.hu
2024. 11. 29.
A Black Friday sötét története

A Black Friday valódi története sokkal sötétebb annál, mint ahogy azt ma ismerhetjük. A napjainkban már vásárlással és akciókkal összekötött nap, igazából egy súlyos amerikai gazdasági válság emlékét őrzi.

A Black Friday kifejezést ma már világszerte a hatalmas akciókkal és vásárlási lázzal azonosítják. Azonban kevesen tudják, hogy az eredeti „fekete péntek” nem a kedvezményekről, hanem egy súlyos pénzügyi válságról kapta a nevét, amely 1869-ben megrázta az Egyesült Államokat és a Wall Streetet - írja a Telex.

A spekuláció, ami bedöntötte a piacot

Az 1869-es események főszereplői két ravasz spekuláns, Jay Gould és James Fisk voltak, akik az arany piacának manipulálásával próbáltak óriási haszonra szert tenni. A céljuk az volt, hogy felvásárolják az aranykészleteket és mesterségesen felhajtsák az árakat. Ebben kulcsszerepet játszott az akkori elnök, Ulysses S. Grant, aki bár a polgárháború hőse volt, a gazdasági ügyekhez kevésbé értett.

Gould és Fisk ügyesen férkőztek az elnök közelébe. Abel Corbin, Grant sógora és egyben Gouldék barátja, segített befolyásolni az elnök döntéseit. Gould azt állította, hogy az arany árának növelése az amerikai farmerek érdekeit szolgálja, mivel a brit gabonavásárlások miatt nekik is jobban megérné az üzlet. Ez azonban csak a spekuláció álcája volt.

A piac manipulációja és az összeomlás

1869 szeptemberében Gould és Fisk jelentős mennyiségű aranyat kezdett vásárolni, ezzel felverve az árakat. Szeptember 22-re az arany ára már több mint 150 dollár fölé emelkedett, és Gouldék hatalmas nyereségre tettek szert. Eközben egyre több befektető fogadott arra, hogy a kormány közbe fog avatkozni, és az árak csökkenni fognak.

Grant elnök végül rájött a manipulációra, miután sógora gyanús levelet írt neki, és a titkára is figyelmeztette őt Gouldék próbálkozásairól. 1869. szeptember 24-én, pénteken, Grant elrendelte, hogy a pénzügyminisztérium adjon el 4 millió dollár értékű aranyat. Ez azonnali piaci pánikot okozott.

A piac gyorsan összeomlott és míg Gould és Fisk időben kiszálltak a spekulációból, sok befektető mindenét elvesztette. Az események láncreakciót indítottak el: a bankokat is megrohamozták a betétesek, a Wall Street káoszba süllyedt, és az amerikai gazdaság súlyos válságba került.

A következmények

A fekete péntek után az amerikai farmerek szenvedték meg leginkább a válságot, akiknek az érdekeire Gouldék hivatkoztak. Az arany árának zuhanása miatt a gabonaárak is bezuhantak, és hatalmas készletek halmozódtak fel eladhatatlanul.

Bár kongresszusi vizsgálat indult, Gould és Fisk komolyabb következmények nélkül úszták meg a botrányt. Grant renoméja ugyan megmaradt, de a történtek hosszú távon is hatással voltak az amerikai gazdaságra. 1873-ban újabb válság tört ki, amely két évtizedre elhúzódó recesszióhoz vezetett. 

A Black Friday eredeti jelentése sokkal sötétebb, mint a mai akciós napoké. Az 1869-es események tanulsága, hogy a pénzügyi manipulációk milyen súlyos következményekkel járhatnak, nemcsak a befektetők, hanem az egész gazdaság számára.

Főkép forrása:
Northfoto
Címkék:
#USA

További cikkek