A 44. Magyar Filmszemlét 2025. február 3–9. között tartják a 102 éves Corvin Moziban, amely erre az időre egy filmvárossá alakul át - írta a HVG. A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film hétfői sajtótájékoztatóján jelentette be az eseményt, amelyet 13 év után szerveznek meg újra Budapesten. Az utolsó Filmszemlét még 2012-ben tartották, a rendezvény ezt követően finanszírozási gondok miatt megszűnt.
A Filmszemle helyszíne, a Corvin Mozi, különleges atmoszférával várja majd a látogatókat: a szervezők filmdíszletekkel, szakmai fórumokkal és közönségtalálkozókkal egészítik ki a vetítéseket. A rendezvény célja, hogy bemutassa „a magyar filmkészítők munkáinak legteljesebb körét,” és segítse a kapcsolatépítést az alkotók, a szakma és a közönség között.
Liszka Tamás, a Budapest Film vezérigazgatója kiemelte:
„Nagyon fontos, hogy a filmek alkotói és a filmek közönsége, nézői egyszerre, egy térben, egy időben együtt legyenek és reflektáljanak egymásra.”
Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke és a Filmszemle igazgatója hangsúlyozta:
„Ahhoz, hogy a párbeszéd meginduljon, az árkokat, amennyire lehet, mindenképp be kell temetnünk. Alkalom és helyszín kell, hogy a filmes szakmai közélet ismét feléledjen – ehhez egy sikeres Filmszemlére van szükségünk.”
A szervezők elmondása szerint Karácsony Gergely főpolgármester támogatása, valamint Budapest Főváros Önkormányzatának finanszírozása nélkül nem valósulhatott volna meg az esemény újraindítása.
A szervezők az esemény programját 8 versenykategóriában hirdették meg: játékfilm, hosszú dokumentumfilm, rövid dokumentumfilm, hosszú és rövid animáció, kisjátékfilm, kísérleti film, valamint tévésorozatok.
Muhi András szerint az animáció és a tévésorozatok beemelése a programba újdonságként szolgál, amely még szélesebb körben kívánja bemutatni a magyar filmalkotásokat.
A nevezéseket 2023. december 7-ig lehet benyújtani, és az előzsűri válogatása után várhatóan 20–22 játékfilm, 25–30 kisfilm, 15–20 kísérleti film, valamint körülbelül 30 dokumentumfilm kerülhet a programba.
Két külön szekció is szerepel a programban:
- Az Információs kategóriába azokat a filmeket válogatják, amelyek nem kerültek be a versenybe, de kiemelkedő alkotások.
- A Panoráma szekcióba nagy költségvetésű történelmi filmek kerülnek, hogy elkerüljék a kis költségvetésű alkotásokkal való közvetlen versenyt.
„Egy pár milliós film és egy milliárdos film egy kategóriában utazik, akkor az nem biztos, hogy a zsűrizés szempontjából könnyű dolgot jelent” – indokolta a döntést Meskó Zsolt író, rendező.
A szervezők nagy hangsúlyt helyeznek arra, hogy a Filmszemle nyitott és elérhető legyen.
„Nagyon barátságos jegyárak lesznek, pont azért, hogy a pénz ne szűrje meg a közönséget” – mondta Pataki Ági producer. A vetítéseket beszélgetések, szakmai fórumok és közönségtalálkozók követik majd, hogy a filmek társadalmi és szakmai diskurzust indítsanak el.
„Az a szándékunk, hogy ne csak filmszakmai, hanem társadalmi aspektusai is legyenek ennek a rendezvénynek: hogy az a gyűlölködés, amit a saját szakmánkban és az országunkban is látunk, egy picit enyhüljön. A film egy jó ürügy arra, hogy beszélgessünk egymással, beszélgessünk a világról” – fogalmazott Csutak Tamás executive producer, a Filmszemlét szervező Szemletanács tagja.
A szervezők reményei szerint a 44. Magyar Filmszemle új korszakot nyithat a magyar filmművészet és a társadalmi párbeszéd területén.