2025. 12. 05.

381.78 Ft

327.85 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Új biometrikus határellenőrzés jön a magyar határokon 2025 októberétől

Új biometrikus határellenőrzés jön a magyar határokon 2025 októberétől
10perc.hu
2025. 09. 18.
Fotó: Northfoto

Októbertől indul az EU új határregisztrációs rendszere: arckép- és ujjlenyomat-ellenőrzés vár a schengeni határokon.

Az Európai Unió 2025. október 12-től fokozatosan bevezeti az Európai Határregisztrációs Rendszert (EES), amely a schengeni külső határokon rögzíti a harmadik országbeli állampolgárok belépési és kilépési adatait – közölte az ORFK a police.hu oldalon.

Mit rögzít az új rendszer?

Az EES célja a külső határok védelmének erősítése, az illegális bevándorlás és a súlyos bűncselekmények megelőzése. Czukor Gergely alezredes, az ORFK Határrendészeti Főosztály főosztályvezetője a sajtótájékoztatón elmondta:

„az új rendszer az olyan személyek azonosítását is elősegíti, akik nem tartják be a tartózkodási szabályokat, emellett hozzájárul a terrorista és egyéb súlyos bűncselekmények megelőzéséhez, felderítéséhez és nyomozásához”.

A rendszer a következő adatokat fogja rögzíteni:

  • Útiokmány adatai

  • Belépés vagy kilépés helye és ideje

  • Arckép és ujjlenyomat

  • Beléptetés megtagadásának oka és időpontja (ha van ilyen)

Ezeket egyéni aktában tárolják, és minden további határátlépéskor a biometrikus adatok egyikét újra ellenőrzik.

Milyen hatással lesz az utazásra?

Az ORFK szerint a kezdeti időszakban hosszabb lehet a határátlépés, amíg minden utas aktáját létrehozzák és rögzítik a biometrikus adatokat. A magyar rendőrség ennek érdekében továbbfejlesztette a Nemzeti Határforgalom Ellenőrző és Regisztrációs Rendszert, valamint új technikai eszközöket – okmányolvasókat, ujjlenyomat- és arckép-rögzítő eszközöket – szerzett be.

Fokozatos bevezetés

A rendszer elsőként a magyar–ukrán határon lép életbe, majd a magyar–szerb határon, végül a légi határátkelőhelyeken. A bevezetés 180 napos átmeneti időszakban zajlik, hogy minél kevesebb fennakadást okozzon az utasforgalomban.

Forrás:

Címkék:

További cikkek

Friss cikkek

Népszerű cikkek

Budapest

Kapcsolódó cikkek