A jelenlegi uniós pénzbeli vitákban az Európai Parlament célja, hogy a jövőben ne az állampolgárokat büntessék a kormányok esetleges szabályszegései miatt - közölte a Népszava. A kérdéskört egy szakértői meghallgatáson tárgyalták, ahol kiemelték, hogy Magyarország esetében 20 milliárd euró nem jutott el az országba, mivel az EU befagyasztotta a támogatásokat a korrupcióellenes és átláthatósági feltételek nem teljesítése miatt.
A vitán Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem professzora úgy vélte, hogy a civilek és egyetemek támogatása nem szabad, hogy leálljon, még ha a kormány nem teljesíti a követelményeket. Scheppele szerint a nemzetközi civil szövetségek segítségével elérhetők azok a támogatások, amelyek a magyar kormány által elutasítottak. A nemzetközi projekteken keresztül az Európai Unió előnyben részesíti a kutatóhálózatok együttműködését, így a magyar intézmények más országok segítségével hozzájuthatnak az uniós forrásokhoz.
Lucia Serena Rossi, a bolognai egyetem professzora arra figyelmeztetett, hogy az EU-s finanszírozású projekteknél egyre inkább szükséges, hogy a pénz forrását látványosabban tüntessék fel, mivel sok tagállam kormányai, miközben az EU-s forrásokat használják, gyakran kritizálják az Uniót. Stephen De Ron, az Európai Régiók Bizottságának képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányok politikai döntései miatt gyakran az önkormányzatok kerülnek nehéz pénzügyi helyzetbe. Erre példaként említette a budapesti villamosbeszerzést, ahol a kormány hibájából veszélybe került a kifizetés.
A szakértők egyetértettek abban, hogy szükséges a helyi önkormányzatok és civilek támogatása, hogy elkerüljék, hogy a kormány felelőtlensége miatt a legsebezhetőbbek szenvedjenek.