Egy ENSZ által támogatott értékelés szerint kritikus éhínség Gázában fenyegeti a teljes, mintegy 2,1 millió fős palesztin lakosságot. Az izraeli blokád miatt rendkívüli mértékű élelmiszerhiány alakult ki, amelyet a segélyszervezetek szerint humanitárius katasztrófának kell tekinteni. Az ENSZ jelentés szerint 2024 októbere óta jelentős romlás következett be a térség élelmezési helyzetében. Noha hivatalosan még nem áll fenn az éhínség állapota, az adatok drámai súlyosbodásra utalnak - elemezte a BBC.
A dokumentum kiemeli, hogy a kéthónapos tűzszünet idején átmeneti javulás történt, de a márciusban újraindított izraeli katonai műveletek és blokád minden előrelépést visszafordítottak. Jelenleg 244 000 ember él a legrosszabb, "katasztrofális" szintű élelmiszerbizonytalanság körülményei között. A jelentés azonnali beavatkozást sürget, hogy megelőzzék az éhínség bekövetkeztét, amelyet most már "egyre valószínűbbnek" tartanak.
Izrael a Gázai övezetben 70 napon át nem engedett be sem élelmet, sem gyógyszert, sem más segélyszállítmányokat, azt állítva, hogy ezzel próbál nyomást gyakorolni a Hamászra a túszok szabadon engedése érdekében. A segélyszervezetek szerint ez a blokád háborús bűncselekmény lehet, amely az éheztetés politikáját valósítja meg.
Az ENSZ-támogatású IPC-jelentés szerint félmillió ember – vagyis minden ötödik lakos – éhezik, és a következő 11 hónapban akut alultápláltság fenyeget közel 71 000 öt év alatti gyermeket. „Sok háztartás szélsőséges intézkedésekhez folyamodik, hogy élelemhez jusson, beleértve a koldulást és a szemétgyűjtést, hogy eladhassák, hogy valami ennivalót vehessenek” – áll a jelentésben.
A helyzet jelenleg a világ egyik legsúlyosabb élelmiszerválságává vált, melynek okozója a fegyveres konfliktus és annak következményeként kialakult humanitárius válság. Az ENSZ jelentés szerint 1,95 millió ember, vagyis a lakosság 93%-a szenved akut élelmiszerhiánytól, köztük több mint 240 ezer ember katasztrofális szinten.
Bár izraeli tisztviselők tagadják az éhínség jelenlétét, arra hivatkozva, hogy a tűzszünet idején nagy mennyiségű segély érkezett, a valóságban a segélyek bejutása azóta gyakorlatilag teljesen leállt.
A Hamász bejelentette, hogy szabadon engedte Edan Alexander izraeli-amerikai túszt a tűzszüneti megállapodás reményében, hogy ezzel is elősegítse a humanitárius segélyek bejutását Gázába. Az izraeli miniszterelnök hivatala azonban hangsúlyozta, hogy nem kötelezték el magukat a tűzszünet mellett, csupán egy „biztonságos folyosót” biztosítottak Alexander elengedéséhez.
Donald Trump amerikai elnök látogatása is feszültséget okozott, mivel Izrael jelezte, hogy kiterjeszti a katonai offenzívát, ha nem születik megállapodás. A tervek között szerepel a Gázai övezet teljes elfoglalása, a palesztin lakosság délre telepítése, valamint a segélyelosztás kiszervezése magáncégeknek az ENSZ és más humanitárius partnerek tiltakozása ellenére. Ezek a szervezetek nem hajlandók együttműködni, mivel szerintük ez a segélyek fegyverré tételét jelenti.
Az IPC jelentése szerint az izraeli javaslatok rendkívül elégtelenek, és az érintett lakosság nagy része nem tudná elérni az elosztási pontokat. Az élelmezési krízist a 2023. október 7-i Hamász-támadás váltotta ki, melynek során 1200 ember vesztette életét, több mint 250 túszt ejtettek. Jelenleg 59 túszt tartanak fogva Gázában, közülük 24 feltehetően még életben van. A Hamász vezette egészségügyi minisztérium szerint az izraeli katonai hadműveletek eddig több mint 52 000 ember halálát okozták.