JD Vance amerikai alelnök szerint az Egyesült Államok nem kíván beavatkozni India és Pakisztán fegyveres konfliktusába, mivel szerinte az „alapvetően nem az amerikaiak dolga” - írta a The Guardian. A kijelentés egy interjúban hangzott el a Fox News műsorában, ahol Vance kifejtette, hogy bár Washington támogatja a deeszkalációt, egyik nukleáris hatalmat sem tudja rákényszeríteni, hogy letegye a fegyvert.
„Amit tehetünk, az az, hogy bátorítjuk a feleket a feszültség enyhítésére, de nem fogunk beleavatkozni egy olyan háborúba, amely alapvetően nem a mi ügyünk, és amire Amerikának nincs befolyása” – mondta Vance.
Nincs amerikai katonai szerepvállalás, csak diplomáciai nyomásgyakorlás
Az alelnök hozzátette, hogy az Egyesült Államok kizárólag diplomáciai csatornákon keresztül fogja követni az eseményeket.
„Reméljük és elvárjuk, hogy a helyzet nem fajul el egy szélesebb körű regionális háborúvá, vagy – Isten ne adja – nukleáris konfliktussá. Jelenleg nem látjuk ennek közvetlen veszélyét” – fogalmazott.
A kijelentések egybecsengenek Donald Trump „America First” külpolitikai irányvonalával, amely visszafogja az USA szerepét a nemzetközi válságokban, ha azok nem érintik közvetlenül az amerikai érdekeket.
A diplomáciai aktivitás fokozódik
Miközben Vance a visszafogott amerikai szerepvállalásról beszélt, Marco Rubio külügyminiszter mindkét fél vezetőjével tárgyalt, és azonnali deeszkalációra szólított fel.
Emellett az iráni és a szaúdi külügyminiszter is Delhibe utazott csütörtökön, jelezve, hogy a regionális országok is aggódnak a feszültségek miatt.
Vance, aki a Trump-adminisztrációban kulcsszerepet játszik a külpolitikában, a közelmúltban Indiába látogatott, és ott úgy nyilatkozott, hogy India válaszolhat a pakisztáni területről induló terrortámadásokra, de fontos, hogy ez ne torkolljon regionális háborúba.
„A reményünk az, hogy India a terrorista támadásra olyan módon reagál, amely nem vezet kiszélesedő konfliktushoz” – mondta, majd hozzátette:
„Reméljük, hogy Pakisztán – amennyiben felelősnek tekinthető – együttműködik Indiával, és felszámolja a területéről működő terrorista csoportokat.”
Bár Washington nem hajlandó katonai közvetítőként fellépni, az amerikai diplomácia aktív marad, és arra törekszik, hogy a helyzet ne fajuljon el.