Hétfőtől az Európai Parlament (EP) küldöttsége érkezik Magyarországra, hogy háromnapos látogatásuk során értékeljék az ország jogállamiságát, demokráciáját és alapvető jogokat érintő helyzetét - számolt be róla a Telex. A küldöttség főként a legújabb fejleményeket vizsgálja, különös figyelmet fordítva az igazságszolgáltatás függetlenségére, a média- és tudományos szabadságra, a korrupcióellenes intézkedésekre, valamint az LMBTIQ-jogok védelmére.
A látogatás célja, hogy mélyebb rálátást nyerjenek a magyar jogrendszer és a civil társadalom állapotára, és a tapasztalatok alapján további ajánlásokat tegyenek. Az EP képviselői találkoznak a kormánytagokkal, parlamenti képviselőkkel, igazságügyi hatóságokkal, valamint civil szervezetekkel, hogy megértsék az ország jelenlegi jogi és politikai helyzetét.
A delegáció vezetője és céljaik
A küldöttséget Tineke Strik vezeti, aki az EP bel- és igazságügyi szakbizottságának tagja, és az egyik legfőbb személy a magyar jogállamisági ügyek kezelésében. Strik korábban több alkalommal is hangot adott annak, hogy szerinte Magyarországon romlik a jogállamiság helyzete. A küldöttség a látogatás során megerősíteni kívánja az EP álláspontját, és pontos képet akar kapni a magyar kormány politikai és jogi döntéseiről.
A küldöttség tagjai részletesen áttekintik a politikai és jogi környezetet, hogy felmérjék, milyen mértékben sérülnek az alapvető jogok, és hogyan védhetők meg a demokratikus intézmények az országban.
Mi vár ránk a látogatás után?
A háromnapos vizsgálódás végén a delegáció jelentést készít, amelyben összegzik a magyarországi helyzetet. Az EP várhatóan további ajánlásokat fogalmaz meg, amelyek figyelembe vehetik a tagállamok által adott reakciókat is. Egyes források szerint több uniós tagállam is támogatja a szigorúbb lépéseket, amelyek célja, hogy Magyarország jobban megfeleljen az uniós jogállamisági elvárásoknak.
Amennyiben a helyzet nem javul, a következő szakaszban a Tanács dönthet a magyar kormány jogainak korlátozásáról, ami akár a szavazati jog felfüggesztését is jelentheti. Azonban egyhangu döntés szükséges ehhez, és nem minden tagállam osztja az EP egyes képviselőinek véleményét.