Gazdasági bojkottra szólította fel az embereket a török ellenzéki vezető - 10perc.hu

401.58 Ft

361.88 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Gazdasági bojkottra szólította fel az embereket a török ellenzéki vezető

10perc.hu
2025. 03. 31.
Főkép forrása: Northfoto
Gazdasági bojkottra szólította fel az embereket a török ellenzéki vezető

A török ellenzéki vezető, Özgür Özel, egyre erősebb gazdasági bojkottokra és heti gyűlésekre szólít fel, miközben a török kormányellenes tüntetések és az ezekhez kapcsolódó tiltakozások fokozódnak.

A Köztársasági Néppárt (CHP) vezetője, Özgür Özel, a kormányellenes mozgalom élére állva arra szólította fel a törököket, hogy bojkottálják a Recep Tayyip Erdoğan elnökhöz közel álló vállalatok termékeit. Ennek részeként a Doğuş Group, amely a kormánypárti NTV csatornát is birtokolja, valamint számos építőipari, energiaipari és vendéglátóipari céget felügyel, szerepel a bojkottálni kívánt cégek listáján. Özel többször is hangsúlyozta, hogy a kormányhoz közeli vállalatok támogatása a demokratikus folyamatok ellehetetlenítését szolgálja - írta meg a The Guardian.

A bojkott, amely a napi fogyasztási cikkek, éttermek és más, kormányhoz közeli szolgáltatások köré összpontosul, már széles körben elterjedt. Például a Nusret Gökçe, ismertebb nevén Salt Bae étteremlánca is célkeresztbe került, mivel az üzletek jelentős mértékben hozzájárulnak a kormány pártján álló gazdasági csoportok hatalmához. A bojkott mértéke egyre nő, mivel sokan az NTV reklámjait és más kormánypárti médiát is bojkottálják, hogy elkerüljék az egyoldalú politikai üzeneteket és a cenzúrázott híreket.

Az isztambuli városháza körüli tüntetéseket követően egyre több diák és fiatal csatlakozott a kormányellenes megmozdulásokhoz, és egyre több politikai párt, társadalmi szervezet is részt vesz a demonstrációk szervezésében. A tiltakozók a  Törökországban tapasztalható demokratikus visszalépés megszüntetését és a politikai foglyok, például Selahattin Demirtaş szabadon bocsátását követelik.

A kisebb városi tiltakozások és a diákok részvétele a demonstrációkban azt mutatja, hogy a mozgalom nemcsak politikai, hanem társadalmi szintű változásokat is szorgalmaz. A CHP arra is figyelmeztetett, hogy a kormány nem tudja megfékezni a tiltakozásokat sem az erőszakos fellépésekkel, sem a letartóztatásokkal, amelyek az elmúlt hetekben több mint 1900 embert érintettek.

A gazdasági bojkott mellett egyre több szakszervezet, köztük a török munkásmozgalom is támogatja a demonstrációkat, és a munkabeszüntetésre is felszólítanak. A bojkott és az ellenállás célja, hogy megerősítse a demokratikus értékeket és visszaszerezze a közhatalom feletti kontrollt a kormányellenes erők számára.

További cikkek