407.60 Ft

358.80 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Rengeteg szemetet találtak a Földközi-tenger legmélyebb pontján

10perc.hu
2025. 03. 16.
Főkép forrása: Northfoto
Rengeteg szemetet találtak a Földközi-tenger legmélyebb pontján

A Földközi-tenger legmélyebb pontján brutális mennyiségű műanyag és egyéb szemét gyűlt össze. A kutatók szerint sürgős megoldást kell találni a tengeri szennyezés ellen.

Egy úttörő tanulmány alapján a kutatók brutális mennyiségű szemetet találtak a Földközi-tenger legmélyebb pontján, a Calypso-árok fenekén, amely a Jón-tengerben, 5 112 méteres mélységben helyezkedik el - írja az Independent. A kutatók műanyag-, üveg-, fém- és papírhulladékot találtak ezen a területen, a szemét 90%-a műanyag volt.

A tanulmány, amely a Marine Pollution Bulletin című folyóiratban jelent meg, arra figyelmeztet, hogy sürgősen szükség van a tengeri hulladék csökkentésére irányuló globális politikára, és a kutatók felhívták a figyelmet az emberi fogyasztási szokások megváltoztatásának szükségességére is.

A Calypso Deepben a szemét bősége - 26 715 darab négyzetkilométerenként - a valaha mélytengeri környezetben mért legmagasabb értékek közé tartozik – állapította meg a kutatás.

A kutatók szerint a hulladék valószínűleg óceáni áramlatok és a hajókról közvetlenül a mélységbe dobott szemét miatt szaporodhatott fel. A könnyű hulladékok egy része, például a műanyagok, a tengerpartról származnak, onnan kerülhettek a Calypso mélységébe – mondta Miquel Canals, a kutatás egyik szerzője.

A Calypso-árok, amely egy zárt mélyedés gyenge áramlatokkal, kedvez a törmelék felhalmozódásának. „Sajnos, ami a Földközi-tengert illeti, nem lenne helytelen azt mondani, hogy egyetlen centimétere sem tiszta” – tette hozzá Canals.

A kutatás során egy fejlett tengeralattjárót, a Limiting Factort használták, amely a kutatók számára lehetővé tette, hogy részletes képeket készítsenek a tengeri hulladékról és kiszámolják annak sűrűségét az árok alján.

A kutatók közvetlen kapcsolatokat figyeltek meg a törmelék és a tengeri élőlények között. Találtunk például olyan eseteket, amikor az állatok lenyelték a törmeléket, vagy felhasználták azokat, hogy elrejtőzzenek vagy lerakják tojásaikat – zárta Canals.

Ez a tanulmány újabb figyelmeztetés a tengeri szennyezés súlyosságára, és a kutatók mihamarabbi cselekvésre szólítanak fel.

További cikkek