Egy rendkívül súlyos tengeri baleset történt hétfőn reggel az Északi-tenger brit partjaihoz közel, amely jelenleg is súlyos környezeti kockázatokat jelent - írta a CNN. Egy veszélyes vegyszereket szállító teherhajó ütközött egy repülőgép-üzemanyagot szállító tankhajóval, a balesetet követően pedig hatalmas tűz ütött ki a tengeren. A helyszín a forgalmas Hull kikötővárosától mintegy 16 kilométerre található.
A baleset miatt egy tengerészt továbbra is keresnek, miközben környezetvédelmi szervezetek és szakértők is figyelmeztettek az eset súlyos ökológiai következményeire.
Mi okozta a balesetet?
A rendelkezésre álló információk szerint hétfő reggel egy portugál zászló alatt hajózó teherhajó, a Solong, ütközött neki a Stena Immaculate nevű olajszállító tankhajónak, amely éppen horgonyzott az Északi-tengeren. A Solong Skóciából Hollandiába tartott, fedélzetén több mint egy tucat fős legénységgel.
Az ütközést követően robbanás rázta meg a térséget, és a Solong lángba borult. A fekete füstoszlopokat a környékbeli halászok és hajósok is észlelték. A brit parti őrség azonnali mentőakciót indított, amelyhez a Royal National Lifeboat Institution (RNLI) is csatlakozott. A Solong 14 fős személyzetéből 13 főt sikerült kimenekíteni, de egy személy holléte továbbra is ismeretlen.
A Stena Immaculate fedélzetén tartózkodó 23 fős személyzetet épségben sikerült evakuálni – közölte a hajót üzemeltető Crowley logisztikai vállalat.
Milyen veszélyes anyagokat szállítottak?
A Solong rakományában 15 konténer nátrium-cianid volt, amely az egyik legveszélyesebb ipari vegyi anyag. Vízbe jutva hidrogén-cianid gázt szabadít fel, ami rendkívül mérgező, és már kis mennyiségben is halálos lehet. A hajón emellett jelentős mennyiségű alkoholt is szállítottak.
A Stena Immaculate 220 ezer hordónyi repülőgép-üzemanyagot szállított, amit különálló tartályokban tároltak. Jelenleg nem tudni, hogy az ütközés és a tűz következtében mennyi üzemanyag kerülhetett a tengerbe, de szakértők szerint ez is súlyos károkat okozhat.
Mekkora a környezeti kockázat?
Bár az üzemanyag szivárgása önmagában is komoly problémát jelenthet, a legnagyobb félelmet a nátrium-cianid kiszabadulása váltotta ki. Ez az anyag vízzel érintkezve rendkívül mérgező gázokat bocsát ki, ami nemcsak az élővilágot, de az emberi egészséget is fenyegeti.
Matthew Schanck, a tengeri katasztrófák szakértője szerint az üzemanyag tűzben való elégése csökkentheti a közvetlen vízszennyezést, de a felszabaduló füst súlyos légszennyezést okozhat.
Mark Hartl, a Heriot-Watt Egyetem kutatója hozzátette, hogy a repülőgép-üzemanyag gyorsan elpárolog, ezért az élővilágra gyakorolt hatása kisebb lehet, mint például egy nyersolaj-szennyezésé.
Mi történik most?
A brit hatóságok azonnali szennyezéselhárító műveleteket indítottak, és megkezdődött a baleset kivizsgálása is. A szakértők jelenleg vizsgálják, hogyan történhetett meg az ütközés egy jól ismert és forgalmas hajózási útvonalon, ahol minden hajónak korszerű navigációs eszközökkel kellene rendelkeznie.