Izrael hivatalosan is megerősítette, hogy a Hamász négy izraeli túsz holttestét adta át a palesztin foglyok szabadon bocsátásáért cserébe. A törvényszéki vizsgálatok igazolták, hogy a maradványok Shlomo Mansour (86), Ohad Yahalomi (50), Tsachi Idan (50) és Itzik Elgarat (69) izraeli állampolgárokhoz tartoznak, akiket meggyilkoltak. Az átadás lehetővé tette több mint 600 palesztin fogoly szabadon bocsátását - írta meg a BBC.
Ez a lépés a gázai tűzszüneti megállapodás első szakaszának lezárását jelentette, miközben a Hamász jelezte hajlandóságát a második szakasz tárgyalásainak megkezdésére, amely a háború befejezését és a még fogságban lévő izraeli túszok szabadon bocsátását célozza. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azonban politikai nyomás alatt áll, és a harcok folytatása mellett érvelt.
Az izraeli hadsereg a Hamász ellen indított hadjáratot a 2023. október 7-i támadásra válaszul, amelyben 1200 ember vesztette életét, és 251-en túszul estek. Azóta a gázai egészségügyi minisztérium szerint több mint 48 000 ember halt meg, miközben az infrastruktúra súlyosan károsodott, és humanitárius válság alakult ki.
A Hamász korábbi túszcseréihez képest a mostani átadás nem járt nyilvános ceremóniával. Az izraeli hatóságok elvégezték az első vizsgálatokat az izraeli-gázai határ közelében, majd a maradványokat Tel-Avivba szállították. A múlt héten a Hamász tévesen egy palesztin nő holttestét adta át Izraelnek Shiri Bibas helyett, amely felháborodást váltott ki.
A túszok családjai és támogatóik úgy vélik, hogy Ohad Yahalomi, Tsachi Idan és Itzik Elgarat élve is visszatérhettek volna, ha a tűzszüneti megállapodást korábban elérik. A családok felszólították Izrael vezetőit, hogy haladéktalanul biztosítsák a még fogságban lévő 59 túsz hazatérését. Netanjahu megerősítette, hogy az izraeli hatóságok minden eszközzel azon dolgoznak, hogy minden túszt visszahozzanak.
A Hamász szerint Izrael megsértette a tűzszüneti megállapodást azzal, hogy késleltette a palesztin foglyok szabadon bocsátását. Egyiptomi közvetítők révén sikerült biztosítani az újabb cserét, amely során a Hamász nyilvános jelenlét nélkül adta át a túszok holttestét, hogy elkerüljék az esetleges késlekedést vagy akadályokat.
Jelenleg nem világos, hogy a tűzszünet meghosszabbodik-e, vagy megkezdődnek-e a második szakaszról szóló tárgyalások, amelyek célja a még élő izraeli túszok szabadon bocsátása palesztin foglyokért cserébe.