Legalább 160 gázai egészségügyi dolgozót, köztük több mint 20 orvost tartanak továbbra is izraeli börtönökben, miközben az ENSZ és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) aggodalmát fejezi ki sorsuk miatt. A jelentések szerint az őrizetben lévő orvosok és ápolók rendszeres bántalmazásnak és kínzásnak vannak kitéve, jogi eljárás nélkül tartják fogva őket, és megtagadják tőlük az alapvető orvosi ellátást - tudósított a The Guardian.
A palesztin Healthcare Workers Watch (HWW) szerint 162 egészségügyi dolgozót tartanak fogva, és további 24-et eltűntként tartanak nyilván. A szervezet vezetője, Muath Alser hangsúlyozta, hogy a gázai orvosok tömeges letartóztatása a nemzetközi jogba ütközik, és a civilek egészségügyi ellátásának teljes összeomlásához vezet. Dr. Mohammed Abu Selmia, az al-Shifa kórház igazgatója, aki hét hónapot töltött izraeli fogságban, részletesen beszámolt az átélt kínzásokról, éheztetésről és az embertelen bánásmódról.
A WHO főigazgatója, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus felszólította Izraelt, hogy azonnal engedje szabadon a fogva tartott egészségügyi dolgozókat, és biztosítsa számukra az emberi jogok tiszteletben tartását. Az ENSZ emberi jogi szervezetei szintén követelik a foglyok szabadon bocsátását, és elítélik azokat a gyakorlatokat, amelyek a genfi egyezmények értelmében háborús bűncselekményeknek minősülhetnek.
Izrael védelmi erői (IDF) közleményben tagadták a vádakat, és azt állították, hogy kizárólag terrorizmussal gyanúsított személyeket tartanak fogva. Az IDF szerint minden fogvatartott megkapja a szükséges ellátást, és a nemzetközi joggal összhangban bánnak velük. A jogvédő szervezetek és az ENSZ azonban megkérdőjelezik Izrael állításait, és független vizsgálatot sürgetnek a fogva tartott orvosokkal szembeni bánásmóddal kapcsolatban.