Izrael követeli Dél-Szíria teljes demilitarizálását - 10perc.hu

405.70 Ft

366.92 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Izrael követeli Dél-Szíria teljes demilitarizálását

10perc.hu
2025. 02. 25.
Főkép forrása: Northfoto
Izrael követeli Dél-Szíria teljes demilitarizálását

Izrael és Szíria között egyre növekvő feszültség alakult ki, miután Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Dél-Szíria teljes demilitarizálását követelte.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Dél-Szíria teljes demilitarizálását sürgeti, ami növeli a feszültséget az új szíriai vezetéssel. Az izraeli kormányfő kijelentette, hogy nem tűrik meg sem a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista csoport jelenlétét, sem az új szíriai hadsereg mozgását a Damaszkusztól délre fekvő területeken - tudósított a BBC.

Netanjahu hangsúlyozta, hogy Quneitra, Deraa és Suweida tartományokban nem engedik a fegyveres erők jelenlétét, valamint védelmet ígért a dél-szíriai drúz közösség számára. Emellett bejelentette, hogy az izraeli csapatok határozatlan ideig Szíriában maradnak a tavalyi konfliktus során elfoglalt területeken, ami elmozdulást jelent az eddigi izraeli politikában.

Izrael korábban ideiglenes intézkedésnek minősítette a Golán-fennsíkon az ENSZ által felügyelt ütközőzónába való bevonulását, azonban Netanjahu legutóbbi kijelentései szerint az új szíriai vezetés is potenciális fenyegetést jelent. A térség geopolitikai helyzete tovább bonyolódik, különösen azután, hogy az Egyesült Államok 2019-ben elismerte Izrael Golán-fennsík feletti fennhatóságát, amit a nemzetközi közösség többsége továbbra sem fogad el.

Szíria ideiglenes elnöke, Ahmed al-Sharaa, aki a HTS vezetője is, próbálja megnyugtatni Izraelt, hogy nem akar konfliktust, és tiszteletben tartja az 1973-as kivonulási megállapodást. Ugyanakkor felszólította Izraelt, hogy hagyja el az elfoglalt ütközőzónát, hogy Szíria érvényesíthesse szuverenitását.

A térség jövője bizonytalan, hiszen több külső hatalom, köztük Irán, Oroszország és Törökország is formálja a szíriai eseményeket. Az Egyesült Államok Donald Trump elnöksége alatt csökkentette szíriai jelenlétét, miközben Törökország egyre nagyobb befolyásra tett szert a HTS támogatásával.

Izrael azonban egyre nyíltabban fellép Szíria új vezetése ellen. Az izraeli hadsereg rendszeresen megsérti az ország légterét és csapásokat mér az Aszad-rezsim katonai maradványaira. Netanjahu követelése, hogy a szíriai erők ne működhessenek saját határaikon belül, olyan kihívást jelenthet, amelyet az új damaszkuszi vezetés nem tud figyelmen kívül hagyni.

További cikkek