Tavaly novemberben megbukott Olaf Scholz kormánya után Németországban előrehozott országos parlamenti választásokat tartottak, melyek során a konzervatív CDU/CSU váratlanul sima győzelmet aratott. A választási eredmények alapján Friedrich Merz lehetséges új kancellár, bár a koalíciós tárgyalások során komoly kihívásokkal kell szembenéznie.
A választási eredmények és választói átrendeződések
A CDU/CSU több szavazatot szerzett, mint valaha – a 2021-es szeptemberi eredményhez képest a győztes párt 3,37 százalékkal jobb teljesítményt ért el. A választópolgárok jelentős része több pártról is áttérhetett:
- Az SPD-től 1,81 millió szavazó vándorolt át a konzervatív szövetséghez.
- A liberális FDP-től 1,3 millió, a Zöldektől pedig 390 ezren csatlakoztak az unióhoz.
- Emellett az idei négy éve nem szavazók között 1,04 millióan választották a CDU/CSU-t.
Más pártok esetében is jelentős változásokat figyelhetünk meg: az AfD 4,38 millióval több szavazatot szerzett, míg az SPD több millió szavazót veszített. Az egyes pártállások közti választói eltolódások további rejtélyeket vetnek fel a koalíciós tárgyalások jövőjét illetően.
Koalíciós kihívások és választói reakciók
A választási eredmények új kihívások elé állítják a politikai elit tagjait, hiszen a sikeres kormányalakításhoz komoly tárgyalásokra lesz szükség.
Merz győzelmet hirdetett, Olaf Scholz kancellár pedig elismerte vereségét, miután pártja, az SPD csak harmadik helyen végzett.
A győzelmet követően a koalíciós tárgyalásokban elsősorban a radikálisabb és a mérsékelt pártok közti összhang megteremtése jelenthet nehézséget. A választói dinamikák között figyelemre méltó, hogy egyre több szavazat áramlik a szélsőségesebb irányok felé, míg a hagyományos, mérsékelt pártok eredményei romlanak.
A Választói átrendeződés részletes számai
A választások során számos számadat árulkodik a választói hangulat változásáról:
- Az SPD elvesztett 3,32 millió szavazót, míg 420 ezret sikerült megnyerniük, ebből a négy éve nem szavazók között 340 ezret.
- Az AfD jelentős növekedést ért el, többek között az uniópártokból érkező 910 ezer szavazattal.
- A Die Linke növekedése szintén figyelemre méltó, mivel 1,17 millióval javított az előző választási ciklushoz képest.
Fontos megemlíteni, hogy a koalíciós kihívások mellett a kisebb, az 5 százalékos bejutási küszöbön billegő pártok sorsa is bizonytalan:
Ez azt is jelenti, hogy a két, az 5 százalékos bejutási küszöbön billegő kisebb párt, a Sahra Wagenknecht Szövetsége (BSW) és a Szabaddemokrata Párt (FDP) sem jutott be a Bundestagba. A BSW esetében ez nagyon kevésen, pár ezer szavazaton múlt, mivel a párt 4,97 százalékot szerzett (az FDP 4,3-at).
Ez a helyzet további kérdéseket vet fel a politikai erőviszonyok alakulásáról, hiszen a koalíciós tárgyalások során a kisebb, de potenciálisan befolyásos erők hiánya jelentős akadályt jelenthet.
Nemzetközi reakciók
A választási eredmények nem csak Németországban, hanem nemzetközi szinten is felkeltették az érdeklődést. Donald Trump, az amerikai elnök saját közösségi platformján gratulált a CDU/CSU-nak:
„Úgy tűnik, Németországban a konzervatív párt győzedelmeskedett a nagyon nagy és sokat várt választáson. Hasonlóan az Egyesült Államokhoz, Németország népe belefáradt az oly sok éven át érvényesülő észszerűtlen programba, különösen, ami az energetikát és a bevándorlást illeti. Ez nagyszerű nap Németország és a Donald J. Trump úr vezette Amerikai Egyesült Államok számára. Gratuláció mindenkinek – még több győzelem várható!.”
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő az X-en osztotta meg jókívánságait:
"Európának képesnek kell lennie arra, hogy megvédje magát, fejlessze iparát és elérje a szükséges eredményeket. Európának közös sikerekre van szüksége, és a sikerek még szorosabbra hegesztik Európát".