Donald Trump megválasztott elnökként arra kérte segítőit, hogy a beiktatását követően sürgősen szervezzenek egy telefonbeszélgetést Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnökkel. A tervezett beszélgetés célja, hogy megkezdjék a tárgyalásokat az ukrajnai háború lezárásáról, és a következő hónapokban személyes találkozót tartsanak, amely elősegítheti a konfliktus befejezését – nyilatkozták az ügyet jól ismerő források. Trump, még elnökjelöltként, azt ígérte, hogy beiktatása után egy napon belül véget vet a háborúnak. Azonban a háború három év után sem mutat jeleket a befejezéshez közeledve, és így valószínű, hogy nem fogja teljesíteni ezt az ígéretet - elemezte a CNN.
Ehelyett Trump és csapata arra számít, hogy hamarosan elindíthatják a diplomáciai munkát, amelynek egyik első lépése lehet a közvetlen telefonos kapcsolatfelvétel Putyinnal. Trump nemzetbiztonsági csapatának tagjai már hetek óta dolgoznak a telefonbeszélgetés részletein, de egyelőre nem világos, hogy pontosan mikor kerül sor erre. Ahogy Trump hivatalba lép, az amerikai és orosz diplomácia komolyan megkezdheti a személyes találkozó előkészítését. Trump már jelezte, hogy az egyeztetések folyamatban vannak, míg a Kreml jelezte, hogy a hivatalos előkészületekkel megvárják Trump hivatalba lépését. Svájc és Szerbia egyaránt kifejezte szándékát, hogy helyet biztosítson a találkozó számára.
Egy esetleges Trump-Putyin találkozó éles szakítást jelentene Joe Biden elnök politikájával, aki három éve nem folytatott közvetlen beszélgetéseket Putyinnal, és óvatos volt a konfliktus megoldására tett diplomáciai lépésekkel kapcsolatban. Trump szerint azonban éppen a közvetlen párbeszéd szükséges ahhoz, hogy elősegítsék a háború befejezését. A megválasztott elnök gondolkodásában az a vélemény alakult ki, hogy Putyinnal való közvetlen kapcsolatfelvétel elengedhetetlen a konfliktus rendezéséhez.
A kérdés továbbra is az, hogy Trump mennyiben tervezi követni a Biden-kormányzat Ukrajnával kapcsolatos stratégiáját, amely fegyverekkel és hírszerzési információkkal támogatja Kijevet. Bár Trump ellenzi Ukrajna NATO-tagságát, még nem tisztázta, hogy milyen biztonsági garanciákra lenne hajlandó, amelyek megfelelnének Volodimir Zelenszkij ukrán elnök követeléseinek. Továbbá, Trump nem határozta meg, hogy ki fogja finanszírozni Ukrajna újjáépítését, de korábbi megjegyzései alapján nem valószínű, hogy az Egyesült Államok vállalná ezt a terhet.