Az Amnesty International legújabb jelentése szerint Izrael Gázai övezetben folytatott katonai offenzívája a nemzetközi jog alapján népirtásnak minősül. Az emberi jogi szervezet rámutatott, hogy az izraeli hadsereg „szemtelenül, folyamatosan és teljes büntetlenséggel” okozott óriási pusztítást és emberi szenvedést a terület 2,3 millió lakosának. Az október 7-i Hamász-támadások után indított katonai akciókat a jelentés nemcsak a nemzetközi jog megsértéseként, hanem konkrétan népirtásként azonosította - írta meg a The Guardian.
A jelentés szerint Izrael cselekményei – mint például gyilkosság, súlyos testi és lelki sérülések okozása, valamint a Gázai övezet palesztin lakosainak életfeltételeit megsemmisítő szándékos intézkedések – a népirtásról szóló egyezmény által tiltott bűncselekményeknek minősülnek. A jelentés külön hangsúlyozza, hogy ezek a cselekmények egyértelműen azt a célt szolgálják, hogy a palesztin lakosság fizikai megsemmisülését érjék el.
A jelentés 14 hónapnyi konfliktust elemzett, amely során Izrael „példátlan” szintű pusztítást okozott. A katonai akciók nemcsak civil életeket oltottak ki, hanem a régió egészségügyi, vízellátási és egyéb alapvető infrastruktúráját is szisztematikusan tönkretették, ami a lakosság túlnyomó többségét sújtó katasztrofális körülményekhez vezetett. Az Amnesty figyelmeztetett arra, hogy az ilyen típusú, szándékosan létrehozott életkörülmények elpusztíthatják a helyi közösségeket, és ezért egyértelműen a népirtás kategóriájába sorolhatók.
A jelentés középpontjában az izraeli hadsereg Rafah elleni offenzívája állt, amely egykor biztonságos menedéknek számított. Az Amnesty szerint a civilek elleni célzott támadások, a segélyszállítmányok szándékos akadályozása és a kitelepítési parancsok alkalmazása egyértelműen bizonyítja, hogy a cselekmények mögött a palesztin közösség megsemmisítésére irányuló szándék áll. A szervezet külön kiemelte, hogy Izrael, mint megszálló hatalom, köteles lenne gondoskodni a lakosságról, ám ennek éppen ellenkezőjét teszi.
Az Amnesty International felszólította az ENSZ-t és a nemzetközi közösséget, hogy azonnal tegyenek lépéseket a konfliktus lezárása érdekében, beleértve a tűzszünet kikényszerítését és a népirtásért felelős személyek nemzetközi büntetőbíróság elé állítását. A jelentés szerint a világ vezetőinek sürgősen fel kell ismerniük, hogy az izraeli-palesztin konfliktus nemcsak politikai, hanem mély emberi jogi és erkölcsi kérdéseket is felvet, amelyek azonnali beavatkozást igényelnek.
The world has witnessed the government of Israel’s genocide against Palestinians in occupied Gaza. Month after month, the government of Israel has treated Palestinians in Gaza as a subhuman group unworthy of human rights and dignity, demonstrating its specific intent to… pic.twitter.com/BVKXdlnnpu
— Amnesty International USA (@amnestyusa) December 5, 2024