Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Megszakadt a tenger alatti kábel Németország és Finnország között

10perc.hu
2024. 11. 19.
Megszakadt a tenger alatti kábel Németország és Finnország között

Az 1170 kilométeres C-Lion1 tenger alatti üvegszálas kábel megszakadása, amely 2024. november 19-én történt, Helsinki és Rostock között, komoly aggodalmakat váltott ki,

A Németországot és Finnországot összekötő 1170 kilométeres tenger alatti kábel megszakadása mély aggodalmat keltett a két ország között, különösen a geopolitikai feszültségek és az Oroszország elleni szankciók közepette - közölte a BBC.

Németország és Finnország mélységes aggodalmát fejezte ki, miután megszakadt a két országot összekötő tenger alatti kábel. Az 1170 kilométeres távközlési kábel megszakadása, amelyet a szakértők jelenleg is vizsgálnak, épp akkor történt, amikor az Oroszországgal szembeni feszültségek fokozódtak. Az incidens hátterében számos politikai és biztonsági kérdés húzódik, mivel az események egyre inkább geopolitikai jelentőségűvé válnak.

A két ország külügyminisztere közös nyilatkozatban kifejezte: „Európai biztonságunkat nemcsak Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja fenyegeti, hanem a rosszindulatú szereplők hibrid hadviselése is.” A balti-tengeri csővezetékek megrongálódása és más hasonló incidensek az elmúlt években szabotázstól való félelmet keltenek, hiszen az infrastruktúra védelme kulcsfontosságú a regionális stabilitás szempontjából.

Egy svéd távközlési vállalat tájékoztatása szerint vasárnap reggel megszakadt a 218 kilométeres internetkapcsolat Litvánia és a svédországi Gotland-sziget között. Emellett 2023 októberében megrongálódott egy Finnország és Észtország közötti földgázvezeték, amelyről kiderült, hogy egy kínai konténerhajó horgonyzásának következménye.

A német ügyészek továbbra is vizsgálják az Oroszország és Németország közötti Északi Áramlat gázvezeték 2022-es felrobbanását, amely szintén szabotázs gyanúját vetette fel. Az incidens körüli összeesküvés-elméletek és pletykák tovább bonyolítják a helyzetet, amelyek szerint az ukrán, orosz vagy amerikai kormányok is érintettek lehettek.

A legutóbbi incidens a finn fővárost, Helsinkit és a németországi Rostockot összekötő C-Lion1 üvegszálas kábelt érinti, amely hétfőn leállt. A finn hálózatüzemeltető Cinia közölte, hogy az összes szálas összeköttetést megszakították. A Cinia szóvivője a helyi médiának nyilatkozva hozzátette: „Ilyen jellegű megszakítások nem történnek meg ezeken a vizeken külső behatás nélkül."

Samuli Bergstrom, a finn kormány kiberbiztonsági szakértője megerősítette, hogy a kábelhibának nem volt hatása a két ország közötti internetforgalomra, mivel más alternatív kábelútvonalak is biztosítják a kommunikációt.

Főkép forrása:
Illusztráció

További cikkek