A demonstrációt három ellenzéki párt, a Progresszív Szlovákia, a Szabadság és Szolidaritás, valamint a Kereszténydemokrata Mozgalom hirdette meg, melynek során a résztvevők transzparensekkel és hangos bekiabálásokkal követelték a miniszterelnök távozását - írta az Infostart.
„A bársonyos forradalom 35. évfordulójára és azokra a bátor emberekre emlékezünk, akik kiharcolták a szabadságot és a demokráciát. De arra is, hogy ez a harc nem ért véget. Küldjünk közös jelzést ennek a kormánynak” – állt a három párt közösségi médiában közzétett felhívásában.
A megemlékezés egyperces néma csenddel kezdődött, mely során a Kassán történt rendőri túlkapás áldozatára emlékeztek. Az este folyamán több felszólaló is élesen bírálta a jelenlegi kormányt. Frantisek Miklosko kereszténydemokrata politikus kritizálta Robert Fico kormányát, amiért nem vett részt a november 17-i rendszerváltási ünnepségeken, és helyette pártja 25 éves fennállását ünnepelte a bársonyos forradalom évfordulóján. Bár a Smer november 8-án alakult, a kormányzó párt úgy döntött, hogy az évfordulóval egybeesve tartja meg a jubileumi rendezvényét.
A tüntetésen felszólalt Ivan Korcok, korábbi államfőjelölt is, aki nemrég jelentette be, hogy csatlakozik a Progresszív Szlovákia párthoz. Korcok arra kérte a liberális és konzervatív pártokat, hogy közösen dolgozzanak Szlovákia megmentésén, és felszólította a demonstrálókat, hogy tartózkodjanak a politikai ellenfelek bebörtönzésének követelésétől. „A megmozdulásokon ne követeljék senki bebörtönzését” – javasolta, utalva a korábbi tüntetéseken gyakran hallott „Börtönbe Ficóval!” rigmusokra.
Branislav Gröhling, a Szabadság és Szolidaritás párt vezetője kijelentette, hogy a jelenlegi politikai helyzet nem felel meg annak az álomnak, amelyet 1989-ben a bársonyos forradalom során kitűztek. Gröhling szerint a kormány megfélemlíti a diákokat és kész a titkosszolgálatot is bevetni, továbbá Matús Sutaj Estok belügyminiszter lemondását követelte a kassai rendőri brutalitás miatt. „Változást akarunk – olyan Szlovákiát, ahol mindenki számára biztosított a méltóság és az igazságosság, nem csak néhány kiváltságos számára” – hangsúlyozta.
A tüntetés előestéjén egy online közvélemény-kutatás is napvilágot látott, amely szerint a szlovákiai lakosság 57 százaléka érzi úgy, hogy a demokrácia veszélyben van az országban. A válaszadók szerint a demokráciát elsősorban a korrupció és a politikai vezetők alkalmatlansága fenyegeti. A demonstráció ennek a bizonytalanságnak és a kormány elleni elégedetlenségnek is hangot adott.