Olaf Scholz, Németország kancellárja, a közelmúltban határozott lépésre szánta el magát és kérte Franz-Walter Steinmeier köztársasági elnököt, hogy mentse fel Christian Lindnert, a jobboldali-liberális FDP elnökét és pénzügyminiszterét a pozíciójából – írja a Spiegel.
Az SPD, FDP és Zöldek közötti viták már hetek óta tartottak, különösen a jövő évi német költségvetés körül, amely még nem találta meg a megfelelő kompromisszumot. Scholz konkrétan azt követelte Lindnertől, hogy oldja fel az adósságfékszabályt, amely megtiltja, hogy a német állam új hiteleket vegyen fel. Lindner ezt elutasította, és mivel a két politikai vezető nem tudott megállapodásra jutni, Scholz bejelentette, hogy kirúgja őt.
A politikai feszültségek tovább emelkedtek, amikor Lindner előrehozott választásokat sürgetett, amit Scholz elutasított - közölte a Telex. Ennek következményeként Scholz január 15-én bizalmi szavazást akar tartani, és ha ezen megbukik, akkor márciusban új választásokat írhatnak ki. A kancellár a sajtótájékoztatón kemény kritikát fogalmazott meg Lindnerrel kapcsolatban, akit szerinte a saját pártja rövid távú túlélése érdekelt, nem pedig a német gazdaság megerősítése. Scholz négy fő programpontot hirdetett, amelyek között szerepelt a megfizethető energia, a német autóipar támogatása, a német vállalkozások támogatása és a támogatás Ukrajnának.
A kormánykoalíció szétesése egyúttal azt is jelenti, hogy 2005 óta először lesz ismét vörös-zöld kormány Németországban, azonban nem lesz többségük a parlamentben. A CDU és CSU elutasítják a kancellár javaslatát, és Markus Söder, a CSU vezetője már januárra új választásokat követel, mivel szerinte Németország számára most új kormányra van szüksége.