A Live Science beszámolója szerint a Flores szigetén fekvő tűzhányó váratlan aktivitása során forró hamu és vulkáni törmelék zúdult a környező településekre, tucatnyi épületet rongálva meg. Az AP értesülései alapján a tragédiában elhunyt legalább tíz ember a kráter közvetlen közelében, négy kilométeres körzeten belül tartózkodott - írta a 24.hu.
A kitörés éjfél körül történt, a vulkán közel 2000 méter magas hamufelhőt bocsátott ki, amely a távoli környéken is látható volt. Az esemény több mint 10 ezer ember életére gyakorolt hatást, miközben a mentőcsapatok jelenleg is keresik az eltűnteket.
A Lewotobi Laki-laki vulkán évekig nyugodt volt 2015 óta, azonban 2023 végén ismét aktivitás jeleit mutatta, majd az idei év során egyre gyakoribb hamufelhőket és kisebb lávafolyamokat produkált. A vulkán idén tavasszal átmenetileg lecsillapodott, de az elmúlt hónapokban újra aktívabbá vált, ami végül e mostani tragédiához vezetett.
A Reuters értesülése szerint eddig 2000 embert telepítettek ki a vulkánhoz közeli településekről, de az evakuálás nagyobb léptékűvé válhat, ugyanis a hatóságok további 16 ezer ember kitelepítését tervezik. A mentési munkálatokat nehezíti a vulkáni hamu, amely több közlekedési útvonalat elzárt. A kormány 58 napos szükségállapotot rendelt el, hogy megkönnyítse a vészhelyzeti tevékenységeket és az evakuációs folyamatot.
Indonézia földrajzi elhelyezkedése – több tektonikus lemez találkozásánál – gyakori vulkánkitöréseket és földrengéseket eredményez. Az ország emiatt világszerte az egyik legveszélyeztetettebb régiónak számít a vulkáni aktivitás szempontjából.