A törvényjavaslatot a képviselőház harmadik és egyben utolsó olvasatban fogadta el, 400 képviselő szavazott mellette, csupán 10 tag ellenezte. A javaslatnak azonban még a szenátus jóváhagyására és a király támogatására is szüksége van ahhoz, hogy az azonos neműek házassága valósággá váljon Thaiföldön, ez a folyamat további hónapokat vehet igénybe - közölte a CNN.
Ha a törvényjavaslatot elfogadják, Thaiföld lenne az első délkelet-ázsiai ország, amely jogilag elismeri az azonos neműek házasságát. Ezzel pedig mindössze a harmadik olyan országgá válna Ázsiában, amely lehetővé teszi az azonos neműek házasságkötését, Tajvan 2019-es és Nepál 2023-as törvényhozása után.
"Új thaiföldi történelmet írunk, amely örökre megváltoztatja a thaiföldi társadalmat" - mondta Plaifah Kyoka Shodladd, a módosító bizottság tagja a szerdai parlamenti ülésen. "A társadalmi helyzet megváltozott, ideje, hogy a törvények lépést tartsanak a jelenlegi helyzettel."
A szerdán a képviselőházban elfogadott, azonos neműek házasságáról szóló törvényjavaslatot a nagyobb pártok mind támogatták, ez jelentős lépés amellett, hogy az ország megerősítse hírnevét, mint a régió egyik legbarátságosabb helye a leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű emberek számára.
Az LGBTQ közösség egyes tagjai szerint azonban a valóság más. Kijelentik, hogy bár a törvények tiltják a megkülönböztetést, Thaiföld konzervatív társadalmában továbbra is rendszeresen szembesülnek előítéletekkel és akár erőszakkal is.
Az elmúlt évtizedben tett korábbi kísérletek az azonos neműek házasságának legalizálására kudarcot vallottak. 2020-ban az Alkotmánybíróság úgy ítélte, hogy a jelenlegi thaiföldi törvény, amely szerint a házasság férfi és nő között köthető, alkotmányos. A tavalyi választáson induló nagyobb politikai pártok közül néhány, köztük a progresszív Move Forward Párt, amely a legtöbb mandátumot szerezte meg, ígéretet tett arra, hogy a házasságkötés egyenlőségét a kampányuk részeként fogja szorgalmazni. Ez a párt, amelynek hatalmas fiatal követőtábora volt, azonban nem tudott kormányt alakítani, amikor régi riválisai összefogtak, hogy kizárják őket a hatalomból. A párt és népszerű vezetője, Pita Limjaroenrat jövője továbbra is bizonytalan, mivel számos váddal kell szembenézniük.
Mindazonáltal Srettha Thavisin thaiföldi miniszterelnök, a Pheu Thai Párt tagja szintén megígérte, hogy beterjeszti a házasságkötés egyenlőségéről szóló törvényjavaslatot a parlamentbe. A miniszterelnök, aki a kormány megalakítása érdekében megállapodott a konzervatívabb frakciókkal, állítólag szintén hangot adott a Bangkok 2028-as World Pride rendezési jogáért folytatott pályázat támogatásának.