Pofára eshet Zelenszkij a júliusi NATO-csúcson - 10perc.hu

407.00 Ft

371.69 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Pofára eshet Zelenszkij a júliusi NATO-csúcson

10perc.hu
2023. 05. 03.
Főkép forrása: Ukrán Elnöki Hivatal
Pofára eshet Zelenszkij a júliusi NATO-csúcson

A kiszivárgott hírek szerint nem tesz majd érdemi lépést a NATO Ukrajna tagsága felé, a szövetség vezető országai ugyanis nem akarnak megkockáztatni egy világháborút.

Noha Volodimir Zelenszkij többször is elmondta, Ukrajna minél előbb tagja szeretne lenni a NATO-nak, erre vélhetően még sokáig várhat Kijev. Ugyan Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára az április 20-i, Kijevben tett látogatásakor kijelentette, hogy Ukrajnának jogos helye van az euroatlanti családban, ám erre még várnia kell – számolt be a Privátbankár.

Az ukrán kormány tavaly szeptemberben hivatalosan is benyújtotta csatlakozási kérelmét a szövetséghez, most pedig azt kéri, hogy 2023. július 11-12-én, a vilniusi NATO-csúcson kapjon meghívást és készüljön menetrend a csatlakozásra. Kijev részéről ez a feltétele annak, hogy Volodimir Zelenszkij elfogadja a meghívást, és részt vegyen a csúcson.


Az ukrán hadsereg számos nyugati fegyvert kapott már az elmúlt egy esztendőben     Fotó: Pentagon


A német DPA hírügynökség értesülései szerint ugyanis a szövetség befolyásos tagjai, köztük az Egyesült Államok és Németország zárt ajtók mögött már világossá tették: egyelőre nem kívánnak olyan ígéreteket tenni, amelyek érdemben túlmutatnak a 2008-as bukaresti csúcson megfogalmazottaknál.

Akkor a NATO-tagországok egyetértettek abban, hogy Ukrajna és Grúzia tagország lehet, de konkrét menetrendet vagy időkeretet nem fogadtak el ezzel kapcsolatban. A csatlakozás kérdésének elnapolása politikailag csalódás lehet Kijevnek, amely ugyanakkor egyéb garanciákat kaphat a Nyugattól a jövőbeni agressziók megelőzésére. Kérdés, hogy mindez elég lesz-e az ukrán vezetésnek.

Ráadásul a szövetség is megosztott a kérdésben: több befolyásos tagország (Németország, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Hollandia, Belgium) már 2008-ban is ellenezte azt az amerikai tervet, hogy vegyék fel Ukrajnát és Grúziát az úgynevezett Tagsági Akciótervbe, amely egy menetrendet kínál fel az adott országnak a csatlakozásra.


Nem „csupán” fegyvereket szállítanak folyamatosan, hanem gőzerővel képzik ki az ukrán katonákat    Fotó: BBC


Moszkva részben a NATO és Ukrajna közötti közeledésre hivatkozva megindította a „különleges hadműveletet”, az ukrán csatlakozás pedig alighanem az észak-atlanti szövetség és Oroszország közötti háborúvá szélesítené ki a konfliktust. „Egy ilyen lépés garantáltan harmadik világháborúhoz vezető eszkalációt jelentene” – nyilatkozta már tavaly októberben Alexander Venediktov, Oroszország Biztonsági Tanácsának főtitkárhelyettese.

A teljes képhez persze hozzátartozik, hogy a NATO-tagállamok már most is óriási segítséget nyújtanak Ukrajnának. Nem „csupán” fegyvereket szállítanak folyamatosan, hanem gőzerővel képzik ki az ukrán katonákat. Az úgynevezett Pentagon-iratok szerint amerikai katonák, valamint NATO különleges műveleti katonák már Ukrajna területén is végzik a csapatok kiképzését. Az amerikai haderő pedig részesévé vált az ukrán rakétatámadásoknak azáltal, hogy nem cáfolt lapértesülések szerint segít meghatározni az orosz célpontok koordinátáit.

További cikkek

Friss cikkek

Népszerű cikkek

Budapest

Kapcsolódó cikkek