414.18 Ft

398.63 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Moldovában újabb támadás történt! Az oroszok elismerték Kárpátalja bombázását!

10perc.hu - FG
2022. 05. 04.
Moldovában újabb támadás történt! Az oroszok elismerték Kárpátalja bombázását!

Folytatódnak a harcok Ukrajnában, elsősorban a Donbasszban, de Lviv is elszenvedte az eddigi legsúlyosabb rakétatámadást.

Úgy tűnik, a Donbasszban „bevált taktikát” követik a Moldovához tartozó, de orosz ellenőrzés alatt álló Dnyeszter Menti Köztársaságban. A szakadárok bejelentették, hogy Majak faluban terrortámadást kíséreltek meg egy pilóta nélküli légi járművel (UAV), amely robbanóanyaggal volt felszerelve. Azaz Ukrajna lőtt drónnal…

Ugyanakkor minden jel arra utal, hogy ismételten orosz hamis zászlós műveletről van szó. Korábban a tiraszpoli állambiztonsági minisztérium épületét is lőtték kézi gránátvetőkkel. Robbantások történtek egy katonai egység repülőterén is Tiraszpol, a terület fővárosának külterületén.

Érdekesség, hogy a támadók mindig vigyáztak arra, hogy sérülések ne történjenek. Ukrajna attól tart, Transznisztriából is támadhatnak az oroszok ukrán területekre, ezért szerdára betontömbökkel zártak le egy határátkelőt.

A mintegy félmillió lakosú "Dnyeszter melléki Köztársaság", amelyet a nemzetközi közösség nem ismer el, a Szovjetunió összeomlását követően, rövid polgárháború után kinyilvánította, hogy kivált Moldovából.



Moszkva gazdaságilag és katonailag is támogatja. A térségben orosz "békefenntartók" is állomásoznak. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése márciusban azt mondta ki, hogy a Dnyeszter-mellék orosz megszállás alatt álló moldovai terület.

Moldova – talán nem véletlenül, hiszen magas rangú orosz katonai vezető erről beszélt – mindeközben amiatt aggódik, hogy Oroszország következő célpontja lehet, ugyanis Moldova, a történelmi Besszarábia sokáig az Orosz Birodalom, majd a Szovjetunió része volt, 1991-ben nyerte el függetlenségét.

A Reuters megírta, hogy immár konkrét lépéseket is tett a moldáv kormány. Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel a moldovai fővárosban, Chisinauban tett látogatást, és kijelentette, az Európai Unió fontolgatja további katonai támogatás nyújtását az Ukrajnával szomszédos volt szovjet tagköztársaságnak.



A moldovai elnökkel, Maia Sanduval tartott közös sajtótájékoztatóján Michel azt mondta, az EU gondolkozik rajta, hogyan nyújthatna katonai segítséget Moldovának. Ugyan nem részletezték, hogy a segítség miből állna, csak annyit tudni, hogy a már érvényben lévő logisztikai és kibervédelmen kívül további konkrét segítségről egyeztek meg.

Kedd este először érte légitámadás a Magyarországgal szomszédos Kárpátalját, és sok oroszpárti ember már azt terjesztette, hogy az ukránok lőtték Volócot. Mára maga az orosz védelmi minisztérium ismerte be, hogy ők intéztek rakétatámadást a kárpátaljai település ellen.

A tárca szóvivője, Igor Konasenkov vezérőrnagy elmondta, hogy az orosz hadsereg használhatatlanná tett több ukrajnai vasútállomást, amelyet eddig arra használtak, hogy külföldi fegyverekkel lássák el az ukrán erőket. A célpontok között a Kárpátaljához tartozó Volóc is szerepelt.



Akárcsak a lengyel határtól 50 kilométerre lévő Lviv, ahol az eddigi hadműveletek legsúlyosabb rakétatámadása történt. A jelentések legalább négy nagy robbanásról szólnak, de arról egyelőre nincsenek megerősített hírek, hogy az oroszok milyen célpontokat lőttek a városban.

Mindenesetre a vonatközlekedés leállt. A városban tartózkodóknak menedéket kell keresniük - közölte Andrij Szadovij, Lviv polgármestere a Twitteren. Hozzátette, hogy a támadások hatással voltak az áramellátásra, két energiát szolgáltató alállomás is megsérült, így a város bizonyos részén nincsen áram.



Előre be nem jelentett hadgyakorlatba kezdett a fehérorosz hadsereg ma, és ezzel kapcsolatban a minszki védelmi minisztérium a Telegramon leszögezte, a művelet nem jelent fenyegetést a szomszédos országokra. A tájékoztatás szerint a hadgyakorlaton elsősorban fiktív, de valószerű támadásra adandó gyors reagálásra készítik fel az egységeket.

Senki se feledkezzen meg arról, hogy a február 24-én megindított Ukrajna elleni orosz agresszió Kijev és Csernobil felé éppen Fehéroroszország területéről is indult. Nem véletlen, hogy az ukrán hadsereg arra figyelmeztetett, fennáll a veszélye annak, hogy Oroszország rakétatámadásokat indít Ukrajna katonai és polgári infrastruktúrája ellen Fehéroroszország területéről.

Főkép forrása:
Twitter

További cikkek