414.18 Ft

398.63 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Megindult az Azovsztal ostroma, népszavazással kebeleznék be az oroszok Kelet-Ukrajnát

10perc.hu - FG
2022. 05. 03.
Megindult az Azovsztal ostroma, népszavazással kebeleznék be az oroszok Kelet-Ukrajnát

Moszkva népszavazások kiírására készülhet a Donbasszban, hogy Oroszországhoz csatolhassa a donyecki és luhanszki régió teljes egészét azok „felszabadítása” után.

Noha még megközelítőleg ezer civil vár kimenekítésre Mariupolban, egyelőre lezáródtak a humanitárius folyosók a kikötővárosból kifele, ugyanis az orosz erők megkezdték az ukrán katonák által védett Azovsztal acélipari üzem ostromát.

„A támadás előtt orosz repülőgépek bombázták az üzemet. Egész éjjel légierővel bombáztak bennünket, két civil nő meghalt és tízen megsebesültek, most pedig Azovsztalt rohamozzák, ám betörni továbbra sem tudnak az acélműbe – mondta Szvjatoszlav Palamar, az ukrán Azov ezred parancsnokhelyettese az Ukrajinszka Pravda hírportálnak.

A nagy kiterjedésű gyárkomplexum, amely alatt alagutak húzódnak, az egyetlen terület, amely még nem került orosz kézre a kulcsfontosságú kikötővárosban. A beszámolók szerint a hétfő este kezdődött orosz légicsapások következtében akkora tűz gyulladt ki a gyártelepen, hogy a város minden pontjáról látható volt.



Vadim Bojcsenko mariupoli polgármester egy tévéműsorban azt mondta, hogy a város lakóit ukrán ellenőrzésű területre menekítő 14 busz közül csupán három érkezett meg Zaporizzsjába, a többi sorsa ismeretlen. Hangsúlyozta, hogy Mariupolban még több mint ezer civil lakos vár kimenekítésre.

Noha február 24-én megindított háborúval kapcsolatban Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is kijelentette, a „különleges hadművelet” nem területszerző hadjárat, mára kiderült, ebből egy szó sem igaz. Az orosz elképzelések ugyanis már arról szólnak, hogy Oroszországhoz csatolhassa a donyecki és luhanszki régió teljes egészét azok „felszabadítása” után.

Ennek jogi alapját a 2014-es, Krímben megrendezett népszavazáshoz hasonló referendum adná, melyre valamikor május közepén kerülhet sor a szakadár népköztársaságokban az amerikai hírszerzési jelentések szerint. „Az eredményeket meghamisítanák, ha a többség nem támogatja a kelet-ukrajnai régiók csatlakozási kérelmét Oroszországhoz” – jelentette ki Michael Carpenter, az Egyesült Államok Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez (EBESZ) akkreditált nagykövete.



A dél-ukrajnai Herszon régióban is sor kerülhet egy hasonló „népszavazás” megrendezésére, ahol az orosz haderő megszilárdította pozícióit az utóbbi hetekben, majd ezt követően az oroszok által kinevezett új közigazgatás az orosz rubelt vezette be hivatalos fizetőeszközként, ami ellen sorozatos tömegtüntetéseken tiltakoznak az ukrán lakosok.

A megszállt dél-ukrajnai területeken már számos iskolában orosz tankönyvekből folyik az oktatás is. Melitopolban orosz zászló van kitéve a házasságkötő teremben, a boldogító igen kimondását követően pedig megesik, hogy eljátsszák az orosz himnuszt az ifjú pár tiszteletére – derült ki a France 2 közszolgálati televízió tegnapi helyszíni riportjából.

Főkép forrása:
Twitter

További cikkek