Vlagyimir Putyin két napja még azt mondta, nem támadják tovább az orosz, csecsen és szakadár erők a Mariupolban található hatalmas acélvárost, az Azovsztalt, mert nem akar még több áldozatot a katonái körében. Ehelyett arra adott parancsot, hogy olyan szinten kerítsék be az ottani bunkerrendszerben még ellenálló ukrán harcosokat és a velük lévő civileket, hogy egy légy se tudjon bejutni hozzájuk.
Az orosz vezetés ügy döntött – a korábbi kijelentéseikkel homlokegyenest ellentétesen –, hogy aki megadja magát a védők közül, azt a genfi egyezmény alapján, a hadifoglyoknak járó bánásmódban részesítik. Korábban megsemmisítéssel, a külföldi zsoldosok orosz bíróság elé állításával fenyegették őket.
Az ukrán vezérkar több videót mutatott be arról, hogy szó sincs arról, hogy az oroszok és szövetségeseik leálltak volna az Azovsztal ostromával, maximum annyi a korábbiakkal szemben a különbség, hogy ezúttal a szárazföldi támadások helyett légicsapásokkal támadják az acélműben rejtőző ukrán védőket, akik továbbra sem hajlandóak a fegyverletételre.
Mindeközben zajlanak a heves harcok Donbaszban, ahol a támadók pár várost elfoglaltak, míg az ukránok több helyen visszaverték a rohamot. Az orosz erők számos helyen megerősítették állásaikat, már támadják Szlovjanszk városát a donyecki régióban, valamint a hírek szerint a kezükre került a harkivi térség fontos vasúti csomópontja, Lozova.
Az ukrán vezetés újra elismerte, hogy a luhanszki régió legalább 80 százalékát ellenőrzésük alá vonták az oroszok, ugyanakkor beszámoltak arról, hogy több támadást is sikerült az elmúlt 24 órában visszaverni.
Az orosz államfő Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével egyeztetett a tegnapi nap folyamán. Putyin közölte Michellel, hogy csak abban az esetben kerülhet sor személyes találkozóra közte és Zelenszkij ukrán elnök között, ha az orosz és ukrán delegációk között folyamatosan zajló egyeztetések konkrét eredményt hoznak. Kijev azonban véleménye szerint nem törekszik kölcsönösen elfogadható megállapodásra, ami vélhetően azt jelenti, nem fogadja el az orosz ultimátumot.
Ugyanakkor egy Bucsába küldött ENSZ-misszió eddig 50 civil korábbi meggyilkolását dokumentálta a Kijev közelében fekvő településen – jelentette be az Egyesült Nemzetek Szervezete. Az is kiderült, hogy a településen összesen 412 civil holtteste került tömegsírba.