Ahogy arról a 10perc.hu is beszámolt, Emmanuel Macron köztársasági elnök a radikális jobboldal vezéralakjával, Marine Le Pennel küzd meg az államfői posztért a francia elnökválasztás április 24-i második fordulójában.
Tizenkét jelölt szállt ringbe a köztársasági elnöki posztért Franciaországban. A kétfordulós választási rendszer első körének eredményei alapján Macron elnök az összes leadott szavazat több mint egynegyedét begyűjtve, biztosan vezetve került be a mindent eldöntő második fordulóba.
Macron a mintegy 48,7 millió leadott szavazat 27,6 százalékát kapta az Ipsos nem végleges adatai szerint, míg Le Penre a választópolgárok 23 százaléka voksolt. Az exit poll mérései szerint a harmadik helyet a radikális baloldal jelöltje, Jean-Luc Mélenchon szerezte meg, hajszállal lemaradva Marine Le Pen mögött.
Mélenchon 22,2 százalékos támogatottságot ért el, mintegy négyszázezer szavazattal kapott kevesebbet Le Pennél. Negyedik helyen az Algériából bevándorolt, zsidó származású, szélsőségesen iszlám- és bevándorlásellenes Eric Zemmour végzett a szavazatok 7,1 százalékát elnyerve.
Az Ipsos felmérést készített arról is, mik a szavazók preferenciái a második körre vonatkozóan. Ezek szerint Emmanuel Macron a voksok 54 százalékára számíthat a döntő ütközetben, míg Le Pent 46 százalék támogathatja.
Mélenchon hívei lehetnek a mérleg nyelve április 24-én: az idős politikus, aki sorozatban harmadszorra mérette meg magát egyre jobb eredményeket felmutatva, élesen elhatárolódott Marine Le Pentől hívei előtt tartott értékelő beszédében. Az élet megy tovább, a harc folytatódik – jelentette ki, ugyanakkor nem szólította fel támogatóit Macron támogatására sem.
Szavazói ugyanakkor erősen megosztottak a másodlagos preferenciájuk vonatkozásában: 34 százalékuk Macront, 30 százalékuk viszont Le Pent favorizálja, míg a többiek még nem döntöttek e kérdésben.
Mivel mind Le Pen, mind Mélenchon a szociális reformokban érdekelt választókat szólította meg kampánya során, nem meglepő, hogy utóbbi hívei közül sokan inkább Le Penre adnák szavazatukat a második fordulóban – életük jobbra fordulását remélve.
Eric Zemmour híveinek döntő többsége Le Pent támogatja a második fordulóban, ami nem meglepő a két politikus hasonló ideológiai beállítottságát tekintve. A választáson 4,8 százalékkal ötödik helyen végző jobbközép jelölt, Valérie Pécresse a jelenlegi elnököt támogatja a második fordulóban, csakúgy, mint a zöldpárti elnökjelölt, Yannick Jadot.
Az elnökválasztás tétje európai szempontból is óriási jelentőségű: Emmanuel Macron elkötelezett az európai integráció további mélyítése, előrevitele mellett, míg Marine Le Penről ez jóval kevésbé mondható el.
Macron az Ukrajna érdekében összefogott nyugati világ egyik vezéralakja a nagypolitika színpadán, ő az, aki az Unió nevében a leginkább próbál nyomást gyakorolni Vlagyimir Putyinra a pusztító ukrajnai háború mielőbbi befejezése érdekében. Szélsőjobboldali kihívója jó kapcsolatokat ápol az orosz elnökkel, ám mostanáig nem mutatta jelét annak, hogy mindezt igyekezne kihasználni a háború megállítása érdekében.