Úgy tűnik, az orosz erők átcsoportosításával rövidesen, akár napokon belül megkezdődhet az orosz-ukrán háború vélhetően legvéresebb szakasza, a Donbaszért folyó csata. Sok szakértő úgy véli, hogy Oroszország a térségben várható offenzívája, nagyszabású hadműveleteivel, a harckocsik, repülőgépek és páncélozott járművek ezreivel a második világháborút fogja idézni.
Mielőtt bármilyen elemzésbe kezdenénk, szögezzük le, a mai pillanatig a nemzetközi jog értelmében Donbasz az ukrán állam szerves része, azaz minden határon túlról indított katonai támadás agresszió egy független állam ellen. Még akkor is így van, ha a térségben orosz anyanyelvű többség él, és a 2014 óta zajló polgárháborúban bizony követtek el emberiség elleni bűntetteket az ukránok.
Számos videófilm igazolja, hogy elképesztő mennyiségű orosz haditechnika érkezik az oroszokon kívül senki által el nem ismert szakadár köztársaságokon keresztül. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy az ukrán hadsereg számos, nagyon ütőképes alakulatai is Donbaszban vannak, amelyek ráadásul a döntő ütközetre készülve többszörös védelmi vonalakat építettek ki.
Azt csak találgathatjuk, hogy az orosz hadvezetés vajon bevárja-e a támadás megindításával Mariupol bevételét, hogy az ottani esetleges katonai siker mentális fölényével induljon meg az oroszok inváziója. Ám egyelőre továbbra sem sikerült elfoglalni az Azovi-tenger melletti kikötővárost, ami nem éppen nagy dicsőség a többszörös túlerőben lévő orosz és szeparatista hadakra nézve.
Nagy kérdés, hogy az ukrán hadsereget mennyire segíti majd a Nyugat által Ukrajnának nyújtott fegyveres támogatás, mennyire sikerült technikailag felerősíteni az itt állomásozó ukrán erőket. Mindenesetre az itteni összecsapások lesznek a háború legvéresebb küzdelmei.
Ráadásul a két fél tárgyalásait sem segítené elő egy donbaszi csata, hiszen ezek a megbeszélések lassan vakvágányra mennek a két fél egymás és a civilek elleni brutalitása miatt. A bucsai vérengzés, valamint a nők megerőszakolása Moszkva, míg az orosz foglyok megkínzása és kivégzése Kijev felelősségét mutatja. Az erőszak visszafogása helyett pedig az a legfontosabb mindkét félnek, hogy minden esetben a másikat vádolja meg hamisított bizonyítékok gyártásával.
Lassan azonban nincs mit tagadni a bucsai tömeggyilkosság ügyében. Immár nemcsak műholdfelvételek igazolják, hogy az oroszok gyilkolták halomra a város lakosságát, de a német hírszerzés (BND) lehallgatott és rögzített egy orosz katonák közti beszélgetést, melyben a Bucsa körül elkövetett atrocitásokról beszélnek. A BND információi szerint – melynek tartalmáról a Spiegel számolt be – a gyilkosságok számottevő részét az orosz Wagner-csoport zsoldosai követték el.
A hanganyagban például egy orosz katona arról beszélt, hogy parancsuk van arra, hogy először hallgassák ki a foglyul ejtett ukrán katonákat, majd lőjék őket agyon. A vérengzésekben „kulcsfontosságú szerepet” játszottak a Szíriában és Közép-Afrikában is bevetett, Wagner-csoportként ismert orosz zsoldosok, akik kegyetlenségben minimum olyan hírhedtek, mint az ukrán Azov.
A Wagner-csoport hivatalosan nem az orosz haderő része, ám nyílt titok, hogy Vlagyimir Putyin magánhadserege, amely több országban követett már el emberiség elleni bűntettet, és a Kreml megbízásából vállalnak feladatokat, tagjaik között számos volt orosz katona is megtalálható.