Az ukrajnai orosz invázió február 24-ei kezdete óta 2357 ember halt meg Mariupolban a városi tanács közlése szerint. A több mint négyszázezres települést napok óta ostromolják az orosz csapatok teljesen elvágva azt az ország többi részétől. Amíg az ukrán hatóságok az Azovi-tenger partján fekvő, mára rommá lőtt város elleni újabb súlyos légitámadásokról számoltak be, addig Moszkva azt állítja, csak a katonai célpontokat támadja.
Mariupolt sokan az ukrán ellenállás szimbólumának tekintik. A kelet-ukrajnai Donyec-medence térségében 2014-ben kitört polgárháború kezdete óta a város az oroszbarát szeparatisták többszöri támadását is visszaverte. Ugyanakkor Pavlo Kirilenko, a Donyeck megyei katonai adminisztráció vezetője bejelentette, az orosz csapatok „túszul ejtették” a megyei intenzív terápiás kórház orvosait és betegeit.
„Lehetetlen elhagyni a kórházat. Hevesen lőnek, mi a pincében ülünk. Két napja nem érik el a mentőautók a kórházat. Sokemeletes épületek égnek körös-körül. Az oroszok 400 embert szállítottak át a szomszédos házakból a kórházunkba. Nem tudunk kijutni” - idézte a tisztségviselő a Telegram üzenetküldő portálon az egyik bennrekedt alkalmazottat, aki kijuttatta hozzá az információt.
Kirilenko hozzátette, hogy a napokban az orosz erők gyakorlatilag lerombolták ezt a kórházat. A főépületben csempék hullottak a bombázástól, de a személyzet folytatta a munkát, és az átalakított pincében látják el a betegeket. A megyei vezető nemzetközi emberi jogi szervezetekhez fordult, hogy meg kell ezért büntetni Oroszországot és minden egyes ukrajnai bűncselekményben érintett állampolgárát.
A mariupoli polgármester tanácsadója, Petro Andriuscsenko embertelennek nevezte a városban kialakult helyzetet. Nincs élelem, nincs ivóvíz, nincs áram és fűtés sem – mondta. Úgy vélekedett, a harcok fokozódó intenzitásával a halálos áldozatok száma elérheti a húszezret is.
Tegnap sikerült humanitárius folyosót nyitni Mariupol térségében, így megkezdődhetett a mintegy 200 ezer távozni szándékozó polgári személy kimenekítése az Azovi-tengeri kikötővárosból. Szergej Orlov alpolgármester tájékoztatása szerint azonban mindössze 300 személy tudta elhagyni a várost. Állítja: az ostromlók továbbra is megakadályozzák az élemiszer-, ivóvíz-, és gyógyszerszállítmányok bejutását a városba.
Az UNIAN ukrán hírügynökség közben azt jelentette, hogy a dél-ukrajnai Mikolajiv környékén az ukrán erők megfutamították az orosz csapatokat, amelyek menekülnek vissza a Krím félsziget irányába. A Telegram üzenetküldő portálon videófelvételt is közzétettek állítólag elvonulóban lévő orosz harcjárművekről. A másik fél természetesen cáfolta a hírt.
Természetesen a másik oldalon is vannak civil halottak. Nem véletlenül nehezményezte a Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével folytatott telefonbeszélgetése során Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy az EU vezetése nem vett tudomást a Donyeck ellen intézett ukrán rakétacsapásról.
A támadás során az ukránok a Donyeck központjában lévő lakónegyedre kazettás robbanótöltettel mértek rakétacsapást, amely számos civil áldozatot követelt. Olekszandr Opriscsenko, a terület megbízott egészségügyi minisztere közlése szerint 18 ember a helyszínen életet veszítette, további kettő a kórházban halt bele sérüléseibe. Összesen 35 embert vittek kórházba a lehulló rakétaszilánkok miatt.
A szakadár Donyecki Népköztársaság területén az ukrán hadsereg támadása miatt 294 ember rekedt egy bányában, melynek fő szellőző ventilátorait a belövések miatt áramtalanították. Az embereket megkísérlik felhozni a bánya mélyéből, az esetnek egyelőre nincsenek halálos áldozatai.
A szakadár terület hatóságai segítséget kértek az orosz védelmi minisztériumtól az ukrán fegyveres erők rakétatámadásaival szemben. Eduard Baszurin, a helyi népi milícia helyettes vezetője a Rosszija-24 orosz tévécsatornának nyilatkozva elmondta, nincs megfelelő fegyverzetük ahhoz, hogy nagy magasságban megsemmisítsék a támadó rakétákat.