„A profiltisztítás érdekében” kezdeményezett egyeztetést a kormánnyal Varga Mihály pénzügyminiszter – jelentette be kedden tartott sajtótájékoztatóján, amelyen a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) együttműködési megállapodását is bemutatták.
A tárcavezető hangsúlyozta: a jegybank hatáskörét törvényi szinten is módosítanák, az alapfeladatokra szűkítve azt. Ennek keretében Varga kezdeményezi a jegybankhoz köthető vagyonkezelő alapítványok megszüntetését. A kormány részéről Orbán Viktor Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert bízta meg a tárgyalások lefolytatásával.
Varga szerint a Magyar Nemzeti Bank célja az, hogy „a fő feladataihoz nem tartozó tevékenységeket lecsökkentse”, ideértve az alapítványi működést is, amelyet ezért felülvizsgálnak és racionalizálnak.
Az MNB és az MKIK új együttműködési megállapodása szerint félévente értékelik majd a vállalkozások helyzetét, közös kutatásokat indítanak, és segítik a gazdasági döntések előkészítését. Varga ezzel kapcsolatban azt mondta: „Minden terv annyit ér, amennyi megvalósul.”
A bejelentés hátterében az MNB körüli egyre dagadó botrány áll, amely az Állami Számvevőszék (ÁSZ) márciusi jelentéseinek nyomán új lendületet kapott. Az ÁSZ összesen három, több mint hatszáz oldalas jelentést publikált, amelyek az MNB, a PADME alapítvány, valamint a Neumann János Egyetemért Alapítvány működését és gazdálkodását vizsgálták. Ezek súlyos hiányosságokat tártak fel, különösen a PADME jelentés keltett nagy visszhangot, amit két nappal korábban már a Direkt36 is megszellőztetett.
Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó állítás szerint az ÁSZ több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyon kezelésében azonosított komoly veszteségeket okozó döntéseket.
Matolcsy Ádám, a jegybank előző elnökének fia is reagált a fejleményekre: a Telexnek nyilatkozva visszautasította a vádakat, és politikai indíttatású kampányról beszélt:
„Senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, édesapja ellen egy politikai indíttatású lejárató kampány zajlik... De még az ilyen szembenállás sem ad alapot arra például egy Állami Számvevőszéknek, hogy szakmaiatlan tartalmú jelentéssel tévessze meg a közvéleményt.”
A kormány kommunikációja is változni látszik: az elmúlt napokban az Európai Központi Bank (EKB) került a fókuszba. Kósa Lajos szerint az EKB akadályozta meg egy átláthatóságot biztosító törvény elfogadását, Gulyás Gergely pedig korábban hasonló véleményt fogalmazott meg.
A botrány kecskeméti szála is erősödik: helyi aktivisták dudálós demonstrációval tiltakoztak az eltűnt alapítványi pénzek miatt. Az ÁSZ jelentése szerint a Neumann János Egyetemért Alapítvány 127 milliárd forintnyi vagyont „herdált el” egy MNB-s kötődésű cég kötvényvásárlásai révén - számolt be a Telex.