Augusztus végéig mintegy 26 ezer család igényelte meg az Otthonfelújítási támogatást, közülük 13 ezren már vissza is kapták a Magyar Államkincstártól a felújítási költségek egy részét. Bár a támogatás maximális összege 3 millió forint, eddig családonként körülbelül 1,8 millió forint volt az átlagos igénylési összeg, ami azt jelenti, hogy sokan nem használják ki teljes egészében a lehetőséget.
Ennek egyik oka lehet az, hogy a támogatási összegen belül fele-fele arányt kell képviselnie a munkadíjnak és az anyagköltségnek, ám ez utóbbiak közül egyáltalán nem egyértelmű, hogy mit fogad el, illetve mit nem az Államkincstár. Ezért a bankmonitor.hu szakértői összegyűjtöttek minden fontos információt az elszámolható tételekről.
A 2021. év eleje óta elérhető Lakásfelújítási támogatás remek lehetőség azon családoknak, akik legalább egy gyermeket nevelnek és szeretnék otthonukat komfortosabbá, korszerűbbé varázsolni némi állami segítséggel. A támogatással ugyanis a munkálatok teljes költségvetésének fele, de legfeljebb 3 millió forint utólag visszaigényelhető.
A munkadíjat és az anyagköltséget az igénylőknek előre meg kell finanszírozniuk, a támogatást pedig utólag kaphatják meg, miután a felújításhoz kapcsolódó számlákat benyújtották a Magyar Államkincstár felé.
A támogatás igénybevételéhez az építési tevékenységhez szükséges anyagok költségeiről, valamint a vállalkozó tervezési, építési és szerelési munkái kapcsán szükséges számlákat bemutatni. Az anyagköltség-számláknak természetesen mindig ezekhez a munkákhoz kell kapcsolódniuk.
Például, ha konyhafelújítást tervezünk és szeretnénk egy új konyhabútort, akkor lehetnek anyagszámláink az asztalos által elkészítendő bútor alapanyagáról (ajtókról, pántokról, munkapultról, csavarokról), és minden egyébről, amit a szakember felhasznál annak érdekében, hogy az új konyhabútor elkészüljön és beépítésre kerüljön.
Ugyanakkor, ha a festéshez a festéken kívül vásárolnunk kell ecsetet, hengert, simítót, maszkolót, takarófóliát… A festék természetesen felhasznált anyagnak minősül, de ez utóbbiak nem, és ezért nem is számolhatók el anyagköltségként. Ugyanígy nem számolható el például a szállítási költség sem, amennyiben a szállítást egy külső szolgáltató végzi. Kivéve akkor, ha az anyagszámlán, vagy a vállalkozó által kiállított számlán szerepel.