Az Észak-Amerika déli részén, Dél-Amerika északi területein és a Karib-térségben honos fa nemcsak a Guinness Rekordok Könyvében kapott helyet a világ legmérgezőbb fájaként, hanem az emberek által is régóta rettegett növényként tartják számon - írta a Drive.
A fa rejtett veszélyei
A manszanilyafa gyümölcse, amely egy apró almára emlékeztet, gyakran kevésbé veszélyes növények között bújik meg, például tengerparti mangófák árnyékában. Kolumbusz Kristóf a „halál almája” névvel illette, és a történelmi források szerint már akkoriban is tudták, hogy halálos következményekkel járhat a fogyasztása.
Nemcsak a gyümölcs, hanem maga a fa is életveszélyes. „A törzsében található nedű például annyira toxikus és savas, hogy már egy érintéstől hólyagok, égési sérülések keletkezhetnek rajtunk, ha pedig a szemünkbe kerül, meg is vakulhatunk tőle.” Még az is veszélyes lehet, ha esőben a fa alatt keresünk menedéket, mivel a nedv az esőcseppeken keresztül is érintkezhet bőrünkkel, hólyagosodást és égési sérüléseket okozva.
Ha valaki balszerencséjére mégis megkóstolja a manszanilyafa termését, súlyos következményekre számíthat. „Szánkban égető érzést, vérzést és hólyagokat tapasztalhatunk, torkunk pedig felduzzadhat, lenyelése pedig jó esetben valamilyen bakteriális fertőzést eredményez.” A fa még elégetve is veszélyes, mivel a felszabaduló füst vakságot okozhat.
Néhány állatra nem ártalmas
Érdekes módon, míg az emberek számára a manszanilyafa gyümölcse tiltott gyümölcsnek számít, bizonyos állatok, például leguánok és tücskök gond nélkül fogyaszthatják. Egyes fajok a fa ágain is képesek megélni, teljesen rezisztensek a toxikus hatásokra.
Hol találkozhatunk a fával?
Európában a manszanilyafa nem őshonos, így szerencsére nem kell attól tartanunk, hogy természetes úton elterjed. Csak mesterséges telepítések révén fordulhat elő, ezért inkább a fent említett trópusi és szubtrópusi régiókban találkozhatunk vele. Az almás pitéhez tehát biztonságosabb gyümölcsöket ajánlott választani, különösen, ha olyan helyen járunk, ahol a manszanilyafa is megterem.