Hiába tombol odakinn a hőség, sokan megfeledkezünk a kellő fényvédelemről. Ez idővel foltok, ráncok és akár súlyos betegségek formájában bosszulhatja meg magát. A legtöbben abban a hitben élnek, hogy mivel a fényvédő készítmények megvédenek bennünket az UV-sugárzástól, így nem is járhatnak semmiféle káros következménnyel a bőrünkre nézve. Ez azonban súlyos tévedés.
A 10perc.hu kérdésére dr. Farkas Attila biológus elmondta, sajnos sokan nem veszik a fáradságot, hogy átolvassák a naptejek és fényvédő készítmények összetevőit, amelyek közül több önmagában is megterhelő lehet a bőr, sőt egész testünk számára.
Megkülönböztethetünk fizikai és kémiai fényvédőket. Míg a kémiai fényvédők a bőrben felszívódva fejtik ki hatásukat, az UV sugarak és a víz hatására idővel lebomlanak. Emiatt gyakran újra kell kenni velük a bőrünket.
A fizikai fényvédők ezzel szemben egyfajta pajzsot képeznek, amely visszaveri, szétszórja az UVA és UVB-sugarakat, így akadályozva meg, hogy elérjék a bőrt. Ezek a krémek azonban nem szívódnak fel bőrünkön keresztül, így sokáig fehérek lehetünk a használatuk után.
De vajon spray, gél vagy krém formájában érdemes a naptejet leginkább beszerezni? Ebben a bőrtípus is szerepet játszik: a krém kitűnő a száraz bőrűek arcára, míg a hígabb állagú és könnyebb, kevésbé zsíros lotiont könnyebb nagy felületen eloszlatni. Ilyen szempontból a spray használata lehet az igazán kényelmes választás, ám ez extra odafigyelést igényel, mert sokszor nehezebben oszlik el a bőrön, mint a krémesebb állagú készítmények.
Ha az arcunkra keresünk fényvédőt, a bőrtípusunk akkor is fontos szerepet játszhat, mert a nem megfelelő termék használata fénylő, zsíros bőrhöz vezethet. A szemek körül és az ajkakon ugyanakkor érdemes napvédő sticket használni.