2025. 12. 13.

384.43 Ft

327.70 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Orbán Viktor november 7-én találkozik Donald Trumppal Washingtonban

Orbán Viktor november 7-én találkozik Donald Trumppal Washingtonban
10perc.hu
2025. 10. 30.
Fotó: Orbán Viktor Facebook

November 7-én kerül sor a Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök közötti találkozóra Washingtonban – jelentette be Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón. A megbeszélést követően a két vezető nyilvános sajtótájékoztatót tart majd az Ovális Irodában.

Gazdasági és stratégiai megállapodások várhatók

Gulyás Gergely elmondása szerint a látogatás célja, hogy a találkozó a magyar gazdaság szempontjából is eredményes legyen. Ennek érdekében Orbán Viktor és Donald Trump többek között energetikai, hadiipari, gazdasági és pénzügyi megállapodásokról tárgyal majd.

A miniszter azt is hozzátette, hogy a két vezető beszélni fog a tervezett békecsúcsról, amelynek célja az amerikai–orosz diplomáciai párbeszéd újraindítása.

A találkozó előzményei

A Bloomberg gazdasági portál korábban arról számolt be, hogy a megbeszélésre november 8-án kerülhet sor, és még nem dőlt el véglegesen a helyszín – bár a Fehér Ház volt a legvalószínűbb helyszín. A lap értesülései szerint a fő téma az lesz, miként hatnak az Oroszország elleni szankciók Magyarországra.

Orbán Viktor már az egyiptomi békekonferencián is említést tett a tervezett találkozóról, amikor odalépett az amerikai elnökhöz, és azt mondta:

„November 8-án Washingtonban leszünk.”

A rövid beszélgetést a Trump előtt elhelyezett mikrofon véletlenül rögzítette, ami később bejárta a nemzetközi sajtót.

Fókuszban az orosz energiafüggőség

A két vezető szeptemberben telefonon is egyeztetett, főként Magyarország orosz energiafüggőségéről. Akkor úgy tűnt, Orbánnak sikerült meggyőznie Trumpot arról, hogy az Egyesült Államok ne alkalmazzon szankciókat Magyarországgal szemben az orosz energiaimport fenntartása miatt.

Mindeközben Matt Whitaker, az USA NATO-nagykövete a múlt héten a Fox Newsnak adott interjúban ismét hangsúlyozta:

az olyan országoknak, mint Magyarország, Törökország és Szlovákia, mielőbb tervet kell készíteniük az orosz energiahordozóktól való függetlenedésre, és meg kell kezdeniük annak végrehajtását.

A november 7-i washingtoni találkozó így nemcsak diplomáciai, hanem gazdasági és geopolitikai szempontból is kulcsfontosságú lehet, különösen a magyar külpolitika jövőbeni irányait tekintve.

További cikkek

Friss cikkek

Népszerű cikkek

Budapest

Kapcsolódó cikkek