Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója saját blogján támadta meg a Magyar Tudományos Akadémiát (MTA), miután annak Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya nyilvánosan bírálta Orbán Viktor március 15-i beszédét. A bejegyzésben Schmidt súlyos vádakat fogalmazott meg az akadémikusokkal és az intézménnyel szemben, politikai aktivizmust és teljesítmény nélküli privilégiumokat emlegetve.
Az MTA politikai szerepvállalását kritizálja
A történész szerint az MTA tagjai „felhatalmazva, sőt kiválasztva érzik magukat” arra, hogy politikai kérdésekben megszólaljanak, miközben ehhez semmilyen valós szakmai alapjuk nincs. Az Orbán Viktor beszédét elítélő állásfoglalást „nettó politizálásnak” nevezte, mely szerinte „ellenzéki paneleket” ismétel. Schmidt kifogásolta, hogy az akadémikusok intézményi tekintély mögé bújva kerülik az egyéni felelősségvállalást.
„Élethossziglan privilégiumok teljesítmény nélkül”
Különösen élesen fogalmazott az akadémikusi státuszról, amelyet úgy jellemzett, mint „teljesítmény nélküli rangot”, amelyhez „élethosszig tartó megélhetés” és különféle kiváltságok társulnak. Azt állította, hogy nem a tudományos érdemek, hanem a „networkölési képesség” és a lobbiérdekek döntik el, ki lehet akadémikus. A természettudományi kutatásokat elismerte, de a humán tudományokat teljesen leírta, szerinte ezekben a szférákban „évtizedek óta semmilyen érdemi munka nem folyik”.
A megoldás: az állam vonuljon ki
A bejegyzés zárásában Schmidt radikális megoldást javasolt: az állam teljes mértékben vonja meg az MTA finanszírozását, vegye vissza az ingatlan- és vagyonjuttatásokat, kivéve a székházat, amelynek fenntartása állami feladat maradhatna. Így szerinte az akadémikusok méltó körülmények között tanácskozhatnának, miközben a tudományos élet „visszatalálhatna hagyományos értékeihez”.