Vasárnap délután újabb figyelemfelkeltő, szervezeti háttér nélküli civil demonstráció indul Budapesten: a „Rózsaszín Háromszög” elnevezésű tüntetés résztvevői a melegjogok, az alanyi szabadságjogok, és a társadalmi egyenlőségmellett állnak ki.
A demonstráció 14:00 és 15:00 között kezdődik a ferencvárosi Nehru parkban, a Duna-parton. Innen a résztvevők gyalogosan haladnak tovább a Lánchíd irányába, majd a budai oldalon, a Sikló utcán keresztül felvonulnak a Várba.
Egyik szervező a 444.hu-nak elmondta:
„Az alanyi szabadságjogok, a melegek létjogosultsága mellett kiállva vonulunk fel.”
A rózsaszín háromszög: szimbólum és művészeti akció
A demonstráció vizuális elemei már napokkal korábban megjelentek a városban: háromszög alakú, rózsaszín molinókat helyeztek ki Budapest különböző pontjain – ezek művészeti eszközként, figyelemfelkeltés céljából szolgáltak.
A jelkép nem véletlen: a rózsaszín háromszög a meleg férfiak náci időkben alkalmazott megbélyegzésének szimbóluma volt, amelyet később az LMBTQ-mozgalmak sajátítottak vissza, a túlélés és az önazonosság jelképévé alakítva.
A provokatív akció nem maradt reakció nélkül: az egyik helyszínen, ahol korábban rózsaszín háromszög díszítette az utcát, Fradi-ultrák helyeztek ki egy homofób üzenetet hordozó molinót. Az aktivisták szerint ez is csak aláhúzza: a magyar társadalomban még mindig erős az elutasítás, és szükség van nyilvános kiállásra.
Társadalmi üzenet: nem csak magánügy
A szervezők szerint a felvonulás több mint szimbolikus akció: válasz egy olyan politikai-társadalmi környezetre, amelyben az LMBTQ-közösségek egyre gyakrabban válnak bűnbakká.
„A szexuális irányultság, nemi identitás nem meggyőződés dolga, de nem is pusztán magánügy. Mindaddig, amíg nagyjából zavartalanul tűrjük, hogy válogassanak közülünk, hogy kevesekkel elbánjanak, csakis az erős emberekbe vetett (teljesen hiábavaló) hit marad nekünk. Ki kell mennünk az utcákra, fel kell szólalnunk azokért, akiket szimbólumokká, ellenséggé, eszközökké tettek."
Ez az idézet nemcsak politikai, de morális állásfoglalás is – egy olyan korszakban, amikor a közéleti és kulturális diskurzus egyre élesebben polarizálódik, különösen a nemi identitás, szexuális orientáció és családmodell kérdéseiben.