Ruszin-Szendi Romulusz, a korábbi vezérkari főnök, egy interjúban a 24.hu-nak azt állította, hogy nem volt teljesen önkéntes a részvétel a katonai kiképző programban. A Tisza Párt szakértőjeként tett kijelentése szerint, levelek is bizonyítják, hogy a kormánytisztviselőknek "nagyon melegen ajánlották" a részvételt. "Vannak levelek a birtokomban, amelyek arról szólnak, hogy 'nagyon melegen ajánlott' a kormánytisztviselőknek részt venni ebben a programban" – fogalmazott Ruszin-Szendi - írta a Telex.
A Miniszterelnökség reagálása
A Miniszterelnökség azonban határozottan visszautasította Ruszin-Szendi állításait, és az Adaptív Védelmi Program részvételét teljes mértékben önkéntesnek nevezte. A Miniszterelnökség állásfoglalása szerint a program minden résztvevő számára önkéntes, és semmilyen kényszerítés nem történt. A program két fázisból áll, amely egy alapozó képzésből és egy önkéntes tartalékosi képzéshez szükséges tudás elsajátítását célzó fázisból tevődik össze. Az alapozó képzést tavaly 184 fő kezdte el, és 141 fő fejezte be. A második fázist pedig 72-en végezték el.
Továbbá, a Miniszterelnökség megerősítette, hogy a jelentkezők és a programban részt vevők számára szigorú egészségügyi és pszichológiai vizsgálatot is előírtak, és a képzést egészségügyi szakemberek támogatták. A képzés során bárki dönthetett úgy, hogy önként befejezi a programot, következmények nélkül.
Ruszin-Szendi Romulusz reakciója
Ruszin-Szendi Romulusz nemcsak a kiképzés önkéntességét, hanem annak biztonságosságát is megkérdőjelezte. A volt vezérkari főnök a 24.hu-nak azt nyilatkozta, hogy a program során nem minden feltétel biztosított a biztonságos környezethez, különösen a kézigránát használatával kapcsolatban. Szerinte, „sok feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy valakinek a kezébe adjanak egy éles kézigránátot”, és ő maga is a kiképzés negyedik hetében fogott először kézigránátot.
A tragikus baleset után, amely során egy kormánytisztviselő mindkét kezét elveszítette, Ruszin-Szendi hangsúlyozta, hogy a politikának felelősséget kell vállalnia. Az újdörögdi baleset után, amelyben egy éles kézigránát robbant fel, az ügyben Orbán Viktor is megszólalt, és hősnek nevezte a sérült kormánytisztviselőt. Az RTL Híradó tájékoztatása szerint az érintett személy 29 éves miniszterelnökségi titkárnő, aki súlyosan megsérült.
Politikai következmények és felelősség
Ruszin-Szendi szerint a politikai felelősség egyértelműen a Honvédelmi Minisztérium felső vezetését terheli. Kijelentette, hogy az újdörögdi gyakorlótereken történt tragédia elkerülhetetlenül a minisztérium felelősségét vetíti előre, és szerinte „a honvédelmi miniszternek – aki még a sorkatonaságot is elkummantotta – minimum fel kellene ajánlania a lemondását.”
A vita közepette a Miniszterelnökség a történtekhez kapcsolódóan egyértelműen képviselte az álláspontját, miszerint a programban való részvétel önkéntes volt, és nem történt kényszerítés.