A kormány tervei szerint megszűnik a szakrendelőknek az a lehetősége, hogy csak a területükhöz tartozó betegeket fogadják. Az új szabályok értelmében a nyilvánosan meghirdetett időpontjaikban fogadniuk kell az ország bármely részéről érkezőket, tehát a beutalóval rendelkező beteg szabadon választhatja meg a szakrendelőt, ahol időpontot talál. Például egy érdi lakos, aki endokrinológiai ellátásra van beutalva, mehet Érdre, a fővárosi Szent Imre kórházba, vagy akár a Semmelweis Egyetem klinikájára is.
A javaslat a digitális időpontfoglaló rendszert is érinti, ugyanis a járóbeteg-ellátóknak valamennyi szabad időpontjukat fel kell ajánlaniuk a rendszerben. Csak a kontrollvizsgálatokra, illetve a saját szakorvosaik és háziorvosok számára tarthatnak fent időpontokat. Ha a beteg egy adott helyszínen ellátást kap, az összes többi időpontja automatikusan törlődik.
A szakértők szerint az új rendszer tisztíthatja a szakrendelők működését, és több ellátási lehetőséget biztosíthat a sorban álló betegek számára. Emellett a szabályok bővítik a képalkotó diagnosztikai vizsgálatok finanszírozási keretét, és a szolgáltatók többletfinanszírozásra is jogosultak lesznek, ha teljesítik az előírt feltételeket.
A javaslat nyomán felmerült a szakrendelők előjegyzési rendszereinek változása, mivel sokak szerint a telefonos, e-mailes és személyes időpontfoglalásokat felválthatja az új digitális rendszer. A Belügyminisztérium válaszában azt írta, hogy az új rendszer nem szűkíti, hanem bővíti az időpontfoglalási lehetőségeket.
A szakrendelők jelenlegi túlterheltsége is indokolhatja az új szabályozásokat, mivel a betegek száma az utóbbi években jelentősen megnövekedett, és sokszor hosszú hónapokat kell várni a különböző szakrendelésekre.
Évi 50-60 millió szakrendelés történik az országban, és 30-40 millió esetben háziorvos ír beutalót. Az új rendszer célja, hogy csökkentse a várakozási időket és javítson a betegek hozzáférhetőségén - közölte a Népszava.