A Batthyány-Strattmann László Alapítvány (BSLA), melyet az Orbán-kormány hozott létre, már a kezdés előtt nehézségekkel küzd. Az alapítvány célja, hogy elbírálja a méltányossági gyógyszerkérelmeket, valamint segítse a súlyos betegek számára a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök elérhetőségét. Az Országgyűlés már tavaly nyáron úgy döntött, hogy az alapítvány fogja kezelni az úgynevezett egyedi terápiákat, amíg azok nem kerülnek a magyar támogatási rendszerbe. Az új szervezetnek péntektől kellett volna átvennie a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) feladatait, de az alapítvány elindulása nem történt meg zökkenőmentesen - számolt be róla a Népszava.
A Batthyány-Strattmann László Alapítvány működésének kezdete a vártnál lassabb ütemben zajlik, és a betegek, orvosok, valamint a gyógyszerészek egyelőre nem tudják, milyen módon zajlanak majd a döntéshozatali folyamatok. Az alapítványhoz évente 18-20 ezer kérelem érkezhet, és a becslések szerint ezekhez mintegy 50 milliárd forintnyi támogatás biztosítása válik szükségessé. Az alapítvány működése várhatóan szoros kapcsolatban áll majd a gyógyszertári rendszerrel, hiszen a betegek a patikákban válthatják ki a gyógyszereket, de egyelőre nem tisztázott, hogy hogyan történik majd az elszámolás.
A február 14-én kiadott belügyminiszteri határozat szerint az alapítvány már használhatja az idei költségvetésben biztosított pénzeket. A szervezet kuratóriumának névsora is megjelent, és Kovácsné Putnoki Katalin személyében egy elnököt is kapott az alapítvány. A felügyelőbizottság elnöke Bidló Judit lett, aki jelenleg a helyettes államtitkárként az egészségügy szakmai irányításáért felelős személy. A gyógyszertári szakma és a betegek érdekképviseleti szervezetei egyelőre nem kaptak teljeskörű tájékoztatást a szervezet eljárásrendjéről és működéséről.
Január végén a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége egy sajtóbeszélgetésen jelezte, hogy a szervezet működése, valamint a gyógyszerekkel kapcsolatos eljárások terén nincsenek információik. A Hálózat elnöke, Zlinszky János úgy fogalmazott, hogy nem világos, milyen kapcsolat lesz az alapítvány és a gyógyszertári rendszer között. A NEAK a hagyományos eljárásrend szerint továbbra is intézi a gyógyszeres támogatásokat, de még nem tisztázott, hogy az alapítvány miként fogja kezelni a kifizetéseket a patikák számára.
A Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) elnöke, Harsányi András is kifejezte aggodalmát a Batthyány-Strattmann László Alapítvány működésével kapcsolatosan, és azt kérte, hogy az ipar, az orvosi szakma, a sajtó és a betegérdek-képviseletek is minél több információt kapjanak a szervezet működéséről és döntéshozatali folyamatáról. A META korábban megkereste az alapítvány kuratóriumának tagjait, hogy tájékoztatást kérjen, de eddig nem kaptak választ. Az alapítvány képviselői számára is igyekeztek elérni, de a próbálkozásaik nem vezetettek eredményre. Az érdeklődők jelenleg csak a NEAK honlapján található információkra támaszkodhatnak.