A t-online cikke alapján az ügyben érintett lehet egy Orbán-kormányhoz köthető intézmény, a Mathias Corvinus Collegium (MCC), valamint a Fidesz környezetében mozgó szereplők is.
Orosz dezinformációs hálózat a célkeresztben
2024 márciusában a cseh titkosszolgálat feltárt egy hálózatot, amely a prágai székhelyű Voice of Europe portálon keresztül terjesztette az orosz propagandát - írta a Népszava. A cél az volt, hogy Európa támogatását gyengítsék Ukrajna felé, és Moszkva érdekeinek megfelelő politikai narratívát erősítsenek.
A Deník N információi szerint a portál európai politikusokat is bevont a hálózatába, akik Oroszországból kaptak finanszírozást, és néhány esetben a pénzek az európai parlamenti választási kampányokhoz is eljutottak. Érintett lehet német, belga, francia, magyar, holland és lengyel politikus is.
A leleplezés után a Voice of Europe weboldala elérhetetlenné vált, de a botrány miatt több országban is vizsgálatok indultak. Németországban a szélsőjobboldali AfD egyik képviselője, Petr Bystron ellen ügyészségi eljárás zajlik, míg Belgiumban házkutatást tartottak egy másik AfD-politikus, Maximilian Krah egykori asszisztensének irodájában és otthonában.
Az ukrán oligarcha és a magyar szál
A Voice of Europe mögött egy Kreml-barát ukrán oligarcha, Viktor Medvedcsuk állhatott, akit Vlagyimir Putyin legfontosabb ukrajnai szövetségeseként tartottak számon. Medvedcsuk személyesen is kapcsolatban állt az orosz elnökkel, sőt, Putyin a lányának keresztapja is.
A német t-online szerint egy magyar szál is kirajzolódik az ügyben, amely Henri Malosse francia lobbistán keresztül vezethet az Orbán-kormány környezetéig.
Henri Malosse
Henri Malosse korábban az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke volt, majd aktív szerepet vállalt az európai politikai élet peremén mozgó szervezetekben. A t-online szerint Malosse már korábban is kapcsolatban állt Viktor Medvedcsukkal, és több alkalommal elkísérte őt hivatalos látogatásokra.
Malosse nem csupán Medvedcsukkal állt kapcsolatban, hanem a magyar kormányhoz közel álló körökkel is. Részt vett az Orbán-kormány egyik legfontosabb befolyási központjának számító Mathias Corvinus Collegium (MCC) eseményein, és 2024 márciusában az intézmény egyik konferenciáján is felszólalt.
A német elemzés szerint egy ukrán közvélemény-kutatás is kapcsolódik az ügyhöz, amelyet a Rating Group végzett az MCC-vel szoros kapcsolatban álló European Conservative megbízásából. A folyóiratot kiadó szervezet ugyanazon a címen van bejegyezve, mint az MCC, és 2023-ig közel 1,7 milliárd forint közpénzes támogatást kapott a Batthyány Lajos Alapítványon keresztül.
Bár nem világos, hogy ki finanszírozta a felmérést, a német portál szerint jó eséllyel magyar közpénzek állhatnak mögötte.
Magyar kormányközeli kapcsolatok
Henri Malosse kapcsolata az Orbán-kormányhoz nem csupán az MCC-re korlátozódik. Tagja annak az Európai Uniós Civil Együttműködési Tanácsnak (EuCET), amely a kormányközeli CÖF-CÖKA háttérszervezeteként működik.
A német elemzés szerint Malosse aktív szerepet játszhatott a magyar kormány nemzetközi lobbitevékenységében is, hiszen 2023-ban részt vett egy könyvbemutatón Orbán Balázzsal, Orbán Viktor politikai igazgatójával, valamint 2024-ben jelen volt a Békemeneten is.
Tovább gyűrűző botrány
A német elemzés szerint az orosz propaganda terjesztésére kiépített hálózat Európa-szerte több politikust és szervezetet is érinthetett, köztük a magyar kormányhoz kötődő intézményeket is.
A magyar kapcsolat ugyanakkor egyelőre nem tisztázott, és az ügyben érintett szervezetek – így az MCC – nem válaszoltak a német portál kérdéseire.
A botrány azonban rávilágít arra, hogy az orosz befolyás milyen módon szivároghat be az európai politikába, és milyen szerepet játszhatnak ebben különböző nemzeti szereplők.