A magyar egészségügy kritikus pontja a háziorvosi rendszer, amelyben egyre több praxis marad betöltetlenül. Jelenleg országszerte hatezer orvos hiányzik az ellátórendszerből, és ennek jelentős részét a háziorvosi pozíciók teszik ki – hívta fel a figyelmet a Magyar Orvosi Kamara (MOK). A szervezet szerint az alapellátás megerősítése kulcsfontosságú lenne, többek között a háziorvosok jogosultságainak és kompetenciáinak bővítésével - írta meg a 24.hu.
A probléma súlyosságát jól mutatja, hogy a magyar férfiak egyik vezető haláloka a prosztatarák, amely szűrésére létezik egy mindössze ezer forintos teszt. Ezt a háziorvosok is elvégezhetnék, ha rendelkeznének a szükséges jogosultságokkal – mutatott rá Álmos Péter, a MOK elnöke.
Porpáczy Krisztina, az orvoskamara Háziorvosi Csoportjának vezetője hangsúlyozta, hogy a betöltetlen praxisok magas száma miatt az ellátás minősége jelentősen romlik. Bár a kormányzat szerint minden beteg ellátásban részesül, az orvoshiány miatt egyre több körzetet vonnak össze, ami azt eredményezi, hogy a háziorvosokra óriási terhelés hárul. Az utóbbi két évben a kiüresedő praxisok száma megduplázódott, és sok orvos a fokozódó nyomás miatt a nyugdíjba vonulást választja.
A MOK szerint országos jelenséggé vált, hogy a háziorvosi praxisok elértéktelenednek. Míg egyes helyeken töredékáron még el lehet adni a rendelőket, sok településen már egy évtizede sem találnak orvost a megüresedett helyekre, hiába kínál az állam támogatást a praxisvásárlásra. Egyre inkább az a tendencia, hogy nem vevők jelentkeznek, hanem olyan orvosok, akik ingyen hajlandók átvenni egy-egy praxist.
Budapest különösen érintett ebben a válságban. Keczéry Attila, a MOK titkára szerint a fővárosban közel száz praxis betöltetlen, és a kerületek versenyeznek egymással, hogy új orvosokat találjanak. Egyes helyeken már ingyenes szolgálati lakást is biztosítanak, hogy vonzóbbá tegyék a pozíciókat. Azonban a fiatal orvosok számára a háziorvosi pálya egyre kevésbé vonzó, főként a rossz finanszírozás és a kedvezőtlen munkakörülmények miatt.
„Ahol 18 négyzetméteren két orvos váltogatja egymást műszakonként, ott mégis milyen érdemi gyógyító tevékenységet lehet végezni” – fogalmazott a zuglói háziorvos, Keczéry Attila.