A Magyar Orvosi Kamara (MOK) kampányt indított, amelyben arra hívja fel a figyelmet, hogy Magyarország egészségügyi rendszere jelentős forráshiánnyal küzd. A „A magyarok egészsége többet érdemel” című kezdeményezés célja, hogy pártpolitikától függetlenül rávilágítson az ágazat problémáira, és egy átfogó reform szükségességére - írta a Telex. A kampányban bemutatott adatok szerint Magyarország évente 2500 milliárd forinttal kevesebbet költ az egészségügyre, mint amennyire az uniós átlag eléréséhez szükség lenne.k
A MOK szerint a magyar állam az uniós átlagnál kevesebb mint felét fordítja lakosai egészségügyi ellátására, amely számokban kifejezve azt jelenti, hogy Magyarországon egy főre vetítve évente 1352 euró jut egészségügyi kiadásokra, míg az Európai Unióban ez az összeg 3319 euró. A kamara hangsúlyozza, hogy az egészségügyi rendszer krónikus alulfinanszírozottsággal küzd, és a források reálértéken csökkentek az elmúlt években, egy rövid pandémiás időszak kivételével.
A jelentés szerint évente 60 ezer beteg életét lehetne megmenteni, ha a magyar ellátórendszer jobban szervezett lenne. A hosszú kórházi várólisták is komoly problémát jelentenek, az átlagos várakozási idő jelenleg 482 nap, ami sok esetben súlyos egészségügyi kockázatokat hordoz. Az elavult kórházi infrastruktúra, a folyamatosan romló munkakörülmények és az egyre növekvő orvoshiány szintén hozzájárulnak az ágazat válságához. A MOK szerint az ügyeleti rendszer átalakítása is súlyos következményekkel járt, hiszen az elmúlt két évben annyi orvos hagyta el a körzetét, mint az azt megelőző négy év alatt összesen.
A kampány elindítása mindössze egy héttel azután történt, hogy a kormány közzétette a koronavírus-járvány ötödik évfordulójára készített videóját, amelyben saját járványkezelését méltatta. A MOK által publikált adatok azonban éles kontrasztot mutatnak ezzel az önértékeléssel.