Rendkívüli esemény történt 2025. január 23-án, amikor több mint 280 oktatási intézmény kapott névtelen bombafenyegetést. A példátlan eset komoly aggodalmat keltett a diákok, tanárok és szülők körében. Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalán reagált a történtekre, és azt ígérte:
„Az érintett iskolák biztonságát megerősítjük, a bombariadók hátterét felderítjük.”
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) közleményt adott ki, amelyben világos és egyértelmű lépéseket követel a kormánytól a hasonló helyzetek elkerülése érdekében. A szakszervezet szerint az iskolákban dolgozók és tanulók biztonságának garantálására azonnali intézkedések szükségesek. Arra kérik a kormányt, hogy részletezze, milyen eszközökkel és módszerekkel kívánják biztosítani az oktatási intézmények védelmét.
A PDSZ szerint elengedhetetlen, hogy visszavonják a pedagógusok és diákok mobilhasználatát korlátozó rendelkezéseket. Úgy vélik, hogy ilyen helyzetekben a gyors és hatékony információcsere alapvető fontosságú, ezért a tanulók szülei is elérhessék gyermekeiket vészhelyzet esetén. Emellett a szakszervezet hangsúlyozta, hogy a bombariadó miatt kialakult mentális terhelést csak megfelelő számú iskolapszichológus és szociális munkás alkalmazásával lehet enyhíteni, különösen az érintett intézményekben.
A szakszervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy civil szervezetek bevonásával kellene tudatosságnövelő programokat indítani a pedagógusok, szülők és diákok számára. Ezek a programok segíthetnének a terrortámadásokkal kapcsolatos megfelelő reagálásban és felkészülésben. A közleményben külön kiemelték:
„El kell kerülni mindenkor azt, hogy a nevelési-oktatási intézményekben dolgozókat küldjék be átvizsgálni az épületeket.”
A PDSZ kommunikációs stratégiát is sürgetett, amelynek célja a pánik csökkentése és a diákok, szülők, valamint tanárok aggodalmának enyhítése. Emellett követelték, hogy a fenntartók biztosítsanak megfelelő elhelyezést a tanulók és az iskolai dolgozók számára hasonló vészhelyzetek esetén.
A bombariadó miatt elmaradt órák kapcsán a PDSZ egyértelművé tette, hogy a tanítási szünet miatti elmaradt tanórák pótlása nem kötelező.
„Az elmaradt tanórákat nem kell pótolni, ezzel a diákokat nem szabad tovább terhelni. Amennyiben ilyet az igazgató mégis elrendelne, azt a pedagógusnak többlettanítási óradíjjal ki kell fizetni.”
A szakszervezet szerint az eset precedens értékű, és elengedhetetlen, hogy a kormány konkrét intézkedésekkel biztosítsa az oktatási intézmények biztonságát, hogy a jövőben elkerülhetők legyenek hasonló fenyegetések.
A tömeges bombariadókról korábban itt számoltunk be.