A Transparency International (TI) által készített korrupció érzékelési index módszertana szakmailag megkérdőjelezhető és hiteltelen – közölte az MTI-vel Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője egy szerdai sajtótájékoztatón Budapesten. Véleménye szerint az index torzítja a valóságot, és gyakran szolgál alapul Magyarország negatív megítéléséhez nemzetközi szinten.
A Nézőpont Intézet szükségesnek látta, hogy megvizsgálja a Transparency módszertanát, mivel az index eredményei rendszeres hivatkozási alapot jelentenek a média, valamint gazdasági és politikai döntéshozók számára. Mráz Ágoston Sámuel kiemelte, hogy az ilyen elemzések sokszor Magyarország lejáratását célozzák meg.
A Nézőpont Intézet vezetője szerint nem igaz az az állítás, hogy Magyarország lenne a legkorruptabb európai ország. Ezt az Eurobarometer hivatalos felmérései is alátámasztják. Az Európai Unió 27 tagállama közül Magyarország a hetedik legkevésbé korrupt ország – mutatott rá az Eurobarometer adataira hivatkozva. Hozzátette, hogy Magyarországon az EU-átlagnál jobb a kormány korrupció elleni küzdelmének megítélése.
A Nézőpont Intézet felszólította az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet, a médiát és a közvéleményt, hogy a jövőben ne használják hivatkozási alapként a Transparency korrupciós indexét. „Ha a téves következtetésekre jutó elemzés továbbra is alapul szolgál, petíciót indítunk és nemzetközi tiltakozást kezdeményezünk” – jelentette ki Mráz Ágoston Sámuel.
Mi a különbség Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe (CPI) és az Eurobarométer között?
A Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe (CPI) és az Eurobarométer két különböző célú és módszertanú eszköz, amelyek eltérő területeken nyújtanak információkat.
Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe (CPI):
- Fókusz: A közszektorban tapasztalható korrupció mértékének érzékelése világszerte.
- Módszertan: Szakértői vélemények és üzleti vezetők felmérései alapján készül, 0-tól 100-ig terjedő skálán értékelve az országokat, ahol a magasabb pontszám alacsonyabb korrupciós szintet jelez.
- Nemzetközi elfogadottság: A CPI a világ egyik legszélesebb körben használt korrupciós mutatója, amelyet gyakran használnak kormányok, nemzetközi szervezetek és kutatók a korrupció mértékének összehasonlítására és a korrupcióellenes intézkedések hatékonyságának értékelésére.
Eurobarométer:
- Fókusz: Az Európai Unió polgárainak közvéleményét méri különböző politikai, gazdasági és társadalmi témákban, beleértve az EU-val kapcsolatos attitűdöket és aktuális kérdéseket.
- Módszertan: Széleskörű közvélemény-kutatások az EU tagállamaiban, amelyek a lakosság véleményét tükrözik különböző témákban.
- Nemzetközi elfogadottság: Az Eurobarométer az EU intézményei által használt eszköz a közvélemény monitorozására, és eredményei fontosak az uniós politikák alakításában.