A magyar kormány hivatalos Facebook-oldalán közzétett videóval - amit azóta megvágtak - próbálja bemutatni, milyen kedvező helyzetben vannak a magyar fiatalok az állami támogatásoknak köszönhetően. Azonban a hvg.hu hírportál felfedezte, hogy a videó egyes részletei orosz stockfelvételekből származnak.
A kétperces videóban Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára részletezi a fiatalok számára elérhető támogatásokat. A videó szerint a kormány több millió forintos támogatást biztosít a fiataloknak, amelyek között szerepel:
- Akár 300 ezer forintos pályakezdési juttatás.
- Duális képzés esetén akár havi 160 ezer forintos munkabér.
- Akár 60 ezer forintos szakképzési ösztöndíj.
- Lakhatási támogatás fiatal munkavállalók számára.
- Ingyenes KRESZ-oktatás az iskolákban.
Varga-Bajusz azzal zárta beszédét, hogy:
"Célunk, hogy minden fiatal megtalálja itthon a számítását, hiszen a fiatalok sikere a nemzet sikere."
A videóban bemutatott képsorok árulkodó részleteket rejtettek
Az 58. másodperctől látható volt, hogy a felvételen két fiatal dolgozik egy barkácsboltban, és a háttérben egy orosz nyelvű felirat – „гарантия 3 года”, azaz „3 év garancia” – olvasható. Az egyik szereplő névtábláján az is jól látható, hogy a fiatal férfit Vlagyimirnek hívják.
Ez a részlet egyértelművé teszi, hogy a videóhoz nem Magyarországon készített felvételeket használtak, hanem külföldről, méghozzá Oroszországból származó stockvideót.
Miért nem magyar fiatalokat mutatnak be?
Az orosz stockfelvételek használata azért keltett felháborodást, mert a videó célja éppen az lett volna, hogy bemutassa, a magyar fiatalok boldogulnak az itthoni támogatásoknak köszönhetően. Ehelyett a kormány külföldi felvételeket vásárolt, hogy a boldog fiatalokat megjelenítse.
Miután a hvg.hu kiszúrta ezt az újabb bakit, sokan megkérdőjelezték a videó hitelességét. Egyes vélemények szerint, ha a kormány valóban annyira sikeres támogatási programokat működtet, akkor nem lenne szükség külföldi felvételek vásárlására.
Az eredeti videót azóta törölték és egy új változat került fel a magyar kormány Facebook oldalára, amiből kivágták az említett részt.